خانه / انواع کتاب / کتاب هنری / سینما و تئاتر / باغ‌وحش شیشه‌ای (نمایشنامه)

باغ‌وحش شیشه‌ای (نمایشنامه)


کد محصول: ۲۰۳۹۳

قیمت: ۶۵,۰۰۰ ۵۵,۲۵۰ تومان


مشخصات محصول

  • 9789643414351
  • تنسی ویلیامز
  • نشر قطره

پشت جلد این کتاب آمده است

معرفی کتاب نمایشنامه باغ وحش شیشه ای:

در یک خانواده‌ی سطح پایین آمریکایی، خواهر و برادری به نام تام و لورا همراه با مادرشان، آماندا زندگی می‌کنند. پدر خانواده که در قید و بند مسئولیت‌های زندگی خانوادگی نبوده، چند وقتی است که همسر و فرزندانش را به حال خود رها کرده و به ناکجاآباد رفته.

هر کدام از اعضای این خانواده‌ی سه‌نفره در خیالات بی‌اساس و احساسات خود زندگی می‌کنند. مادر کاری جز تعریف از موفقیت‌های گذشته‌اش ندارد، او بعد از سپری شدن 50 سال از زندگانی‌اش، هنوز در خاطرات 17 سالگی و عشاق جوانش سِیر می‌کند و پسر تنها به شعر، شاعری، تماشای فیلم در سینما و بی‌توجهی به حرفه اصلی‌اش کفاشی می‌پردازد و در فکر این است که خانه و محل کارش را رها کند و به یک نویسنده‌ی بزرگ تبدیل شود.

لورا دختر تنهای خانواده شاید تنها کسی‌ست که دیگر هیچ خیالبافی‌ای برایش باقی نمانده. او دختری‌ست که یک پایش کوتاه‌تر از آن یکی‌ست و این نقص عضو، به قدری روح و روان او را در برگرفته که همه‌ی جرأت و جسارتش را از وی ربوده و عقده‌ی حقارت جایگزینش شده است. او که از ناحیه‌ی پای راستش دچار نقص جسمی است و شدیداً از این موضوع رنج می‌برد، ارتباطش را با تمام اطرافیان قطع و چندین مجسمه کوچک شیشه‌ای از حیوانات جمع کرده و در قسمتی از خانه برای خودش باغ وحش شیشه‌ای (The Glass Menagerie) ساخته است و با آن‌ها حرف می‌زند.

مادر که نگران و دلواپس تنها ماندن دخترش است، از پسرش می‌خواهد میان همکارانش در کارگاه کفاشی، پسر جوانی را برای صرف شام به خانه‌شان دعوت کند تا شاید بتواند این‌گونه برای دختر معلول خود همسری بیابد. تام با نارضایتی این درخواست را قبول و یکی از همکارانش به نام جیم را برای شام دعوت می‌کند.

جوان که سرشار از شور و شوق و امید به زندگی‌ست، دقایقی را با لورا به تنهایی می‌گذراند و به او پیشنهاد بالا بردن اعتمادبه‌نفس و بیرون آمدن از پیله‌ی تنهایی‌اش را می‌دهد.

باغ وحش شیشه‌ای اولین اثر موفق و بزرگ تئاتری تنسی ویلیامز نخستین بار در سال 1945 منتشر شد. با گذشت سال‌ها، او متن‌های زیادی نگاشت و برخی از آثارش از لحاظ کیفیت، واقعاً ارزشمند بودند. با این حال هیچ‌کدام از آن‌ها از نمایشنامه باغ وحش شیشه‌ای بهتر نبوده‌اند. چرا که این نمایشنامه او را به مهم‌ترین نمایشنامه‌نویس بعد از جنگ تبدیل کرد. عظمت و بزرگی باغ وحش شیشه‌ای به عنوان یک اثر هنری و یک بیانیه‌ی انسانی، در بینش و دیدگاه ویلیامز از افراد، جامعه و ابعاد تجربه‌های دینی مردم نهفته است که آن را به صورت ظریف و شاعرانه‌ای به توازن می‌رساند

درباره نویسنده کتاب نمایشنامه باغ وحش شیشه ای:

تنسی ویلیامز در سال 1911 در کلمبوس می‌سی‌سی‌پی متولد شد. پدرش فروشنده دوره‌گرد کفش بود و اغلب اوقات در خانه نبود. تنسی به دلیل ابتلا به بیماری دیفتری در زمان کودکی، جوان تنومندی محسوب نمی‌شد و به همین سبب پدرش او را همواره تحقیر و توهین می‌کرد. خواهرش پس از عملی که روی مغزش انجام دادند به فردی روان‌پریش تبدیل شد و تا پایان عمر در بیمارستان روانی بستری بود. به اعتقاد بسیاری از منتقدان و مورخان، تنسی بیشتر ایده‌های داستان‌هایش را از خانواده نابه‌سامان خود گرفته و تأثیر زندگی و تجربیاتی که گذرانده، به طور مستقیم در آثارش دیده می‌شود.

تنسی در سال سوم دانشکده، درس را رها کرد و به کار در کارخانه کفش مشغول شد. او در سال 1939 با نوشتن نمایش‌نامه نبرد فرشتگان از بنیاد راکفلر مبلغ هزار دلار به عنوان کمک‌هزینه تحصیلی دریافت کرد. ویلیامز با انتشار باغ وحش شیشه‌ای در سال 1945 مشهور شد. وی برای نوشتن این نمایش‌نامه از روابط حاکم بر خانواده خودش الهام گرفت. این نمایش‌نامه در زمستان 1944 - 1945 در شیکاگو به روی صحنه رفت و از آن استقبال فراوانی شد و همچنین جایزه حلقه منتقدان نمایش نیویورک را به عنوان بهترین نمایش فصل از آنِ خود کرد.

در سال 1947 با انتشار نمایش‌نامه تراموایی به نام هوس بار دیگر به موفقیت دست یافت. او نمایش‌نامه‌های گربه روی شیروانی داغ را در سال 1955 و پرنده شیرین جوانی را در سال 1959 نوشت.

تنسی ویلیامز تا سال 1959 موفق به دریافت دو جایزه پولیتزر، سه جایزه حلقه منتقدان نمایش نیویورک، سه جایزه دونالدسون و یک جایزه تونی شد. در اوایل دهه پنجاه، با اقتباس‌های سینمایی که از دو نمایش‌نامه باغ وحش شیشه‌ای و تراموایی به نام هوس او ساخته شد، بیشتر از گذشته نزد عموم مردم به شهرت و محبوبیت دست یافت. در سال 1974 برنده جایزه ادبی سنت لوئیس از کتاب‌خانه سنت لوئیس شد و در سال 1979 به تالار مشاهیر تئاتر آمریکا راه پیدا کرد. او در سال 1983 درگذشت.

بخشی از متن کتاب باغ وحش شیشه ای:

 

داخل آپارتمان تاریک است. نور ضعیفى در کوچه وجود دارد. صحنه که آغاز مى‌شود، صداى بم ناقوس کلیسا به گوش مى‌رسد و ساعت پنج را اطلاع مى‌دهد.

تام سر کوچه ظاهر مى‌شود. پس از هر غرش گرفته‌ى ناقوس برج، تام تق‌تقى مى‌کند؛ انگار که به توان اندک انسان در مقابل قدرت و بزرگى قادر مطلق اظهار دارد. از این کارش و پیشروى نامتعادل او معلوم مى‌شود مست کرده است. هم‌زمان که از پلکان فرار از آتش بالا مى‌رود، داخل آپارتمان روشن مى‌شود. لورا که لباس خواب بر تن دارد، تخت خالى تام در اتاق جلویى را نگاه مى‌کند. تام در جیب‌هایش به دنبال کلید در مى‌گردد. در این پروسه چیزهاى مختلفى مانند زنجیره‌اى از ته‌بلیط‌هاى سینما و یک بطرى خالى را بیرون مى‌آورد. بالاخره کلید را پیدا مى‌کند؛ اما تا مى‌آید آن را وارد قفل کند، از دستش مى‌افتد. کبریتى روشن مى‌کند و دولا مى‌شود.

تام: (با عصبانیت) کدوم جهنمى گم شدى!

لورا در را باز مى‌کند.

لورا: تام! تام! دارى چى‌کار مى‌کنى؟

تام: دنبال کلیدم مى‌گردم.

لورا: تا این وقت شب کجا بودى؟

تام: سینما.

لورا: تا حالا؟

تام: برنامشون طولانى بود. یه فیلم از گاربو بود؛ یکى از میکى‌ماوس، یکى درباره‌ى مسافرت، اخبار روز و تبلیغ برنامه‌هاى آینده. یکى‌ام ارگ مى‌زد و پولم جمع کردن که واسه بچه‌هاى فقیر شیر بخرن... که تهش بدجورى بین یه زن چاق و یه سینماچى دعوا شد.

لورا: (معصومانه) باید همشو مى‌دیدى؟

مشخصات کتاب باغ وحش شیشه ای:

نویسنده:تنسی ویلیامز

مترجم:حمید سمندریان

نشر قطره

قطع رقعی

جلد شومیز

همراه گرامی شما میتوانید برای مشاهده ی کتاب هایی با مضمون کتاب سینما و تئاتر بر روی لینک آبی رنگ کلیک کنید.

فروشگاه اینترنتی بوک دوک دارای کتابهایی با موضوعات مختلف است که شما میتوانید برای خرید کتاب آنلاین به راحتی محصول مورد نظر خود را در سایت بوک دوک ثبت کنید و درب منزل تحویل بگیرید.

خرید کتاب باغ وحش شیشه ای:

خرید کتاب هنری از جمله کتاب باغ وحش شیشه ای با قیمت مناسب و ارسال رایگان به سراسر کشور در کمترین زمان و ارسال یک الی سه روزه در فروشگاه بوک دوک انجام میشود.

 

۱۵%
15 تخفیف ۹۵,۰۰۰ تومان
۱۵%
15 تخفیف ۲۰,۰۰۰ تومان
۱۵%
15 تخفیف ۳۴,۰۰۰ تومان
۱۵%
15 تخفیف ۱۷۰,۰۰۰ تومان
۱۵%
15 تخفیف ۴۸,۰۰۰ تومان
۱۵%
15 تخفیف ۳۰,۰۰۰ تومان