خانه / انواع کتاب / کتاب عمومی / کتاب سرگذشتنامه / دو قرن سکوت: سرگذشت حوادث و اوضاع تاریخی ایران

دو قرن سکوت: سرگذشت حوادث و اوضاع تاریخی ایرانقیمت: ۴۵۰,۰۰۰ ۳۸۲,۵۰۰ تومان


مشخصات محصول

  • 9789641116677
  • عبدالحسین زرین‌کوب
  • نشر سخن

پشت جلد این کتاب آمده است

معرفی کتاب دو قرن سکوت (سرگذشت حوادث و اوضاع تاریخی ایران):

کتاب دو قرن سکوت نوشته‌ی عبدالحسین زرین کوب، به بررسی حوادث و اوضاع تاریخی ایران در هنگام حمله اعراب و دو قرن حضورشان تا روی کار آمدن دولت طاهریان می‌پردازد.

کتاب دو قرن سکوت (Two Centuries of Silence)، از منابع ارزشمند و مهمی برگرفته شده که مربوط به حمله اعراب به ایران و تاسیس سلسله طاهریان است. هم‌چنین رویدادهای سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و قیام‌های ایرانی علیه خلفای عرب در دو قرن اول هجری نیز بیان شده است. با وجود اینکه عبدالحسین زرین کوب (Abdolhossein Zarrinkoob) برای نوشتن این کتاب از منابع موثق تاریخ و ادبیات فارسی استفاده کرده، اما بعضی اسلام‌گرایان، منتقدان و طرفداران تاثیر اسلام بر فرهنگ ایرانی، این کتاب را مملو از تعصب و اثری ملی‌گرایانه خطاب کردند.

دو قرن سکوت، کتابی فاخر و جاودانه‌ است که تاثیراتی که حمله‌ی اعراب بر زندگی و احوالات ایرانیان در قرن دوم هجری گذاشته‌ را مطرح می‌کند و مرتبه‌ی ویژه‌ی ایرانیان در علم و دانش و سخنوری را قبل از حمله‌ی اعراب و از بین رفتن عزت و شرف ایرانیان بعد از حمله‌ی اعراب را به‌ نمایش می‌گذارد. عنوان کتاب به دلیل سکوت سنگین و ترس و وحشت حاکم بر جامعه آن زمان برگزیده شد که حدود 200 سال طول کشید.

دلیل نگارش کتاب دو قرن سکوت:

اگر با این دید که تاریخ به دست فاتحان جنگ نوشته می‌شود، به مطالعه‌ی کتابی تاریخی بروید با شوق بیشتری در آن غرق می‌شوید. این اشتیاق چندین برابر می‌شود اگر شکست‌ خوردگان آن کتاب را نوشته باشند. دو قرن سکوت توسط دکتر عبدالحسین زرین‌کوب در سال 1330 به نگارش درآمد. پس از چاپ، در مدت زمان کمی کلیه نسخه‌های این کتاب برجسته به فروش رفت و به کتابی کمیاب تبدیل شد، زیرا زرین‌کوب با وجود اصرارهای زیاد، اجازه چاپ و انتشار مجدد آن را نداد تا بتواند مشکلات و عیب‌های کتاب را رفع و ویرایش کند که این کار حدودا 5 سال طول کشید. او بسیار صریح و روشن بیان کرد که در چاپ اول کتاب دو قرن سکوت، برخی مطالب غیر معتبر آمده که به خاطر جوانی و تعصب‌اش نسبت به زبان و فرهنگ فارسی بوده است. پس از انقلاب، چاپ این کتاب با مشکلات و موانع زیادی روبه‌رو شد تا اینکه بعد از 20 سال مجدد اجازه چاپ و انتشار گرفت.

درباره نویسنده کتاب دو قرن سکوت:

عبدالحسین زرین‌کوب نویسنده، مترجم و تاریخ‌نگار در سال 1301 در بروجرد به دنیا آمد. او در حوزه‌های گوناگونی مانند تاریخ، الهیات، حقوق، ادبیات عرب و ادبیات فارسی، از خود کتاب‌های برجسته‌‌‌ای به یادگار گذاشته که تعدادی از آن‌ها به عنوان منابع درسی و پژوهشی استفاده شدند. زرین‌کوب برای دوستداران ادب و فرهنگ چهره‌ای آشنا و درخشان است. او چندین دهه در دانشگاه‌های برجسته‌ی ایران و جهان همانند دانشگاه تهران، آکسفورد، سوربن و... به تدریس پرداخته است. او علاوه بر کتاب‌های برجسته، مقاله‌های ارزشمند زیادی نیز به نگارش درآورده است. این نویسنده‌‌ی بزرگوار در سال 1378 در تهران دار فانی را وداع گفت.

کتاب‌های او در حوزه‌ی ادبیات عبارت‌اند از: «با کاروان حله»، «شعر بی‌دروغ شعر بی‌نقاب»، «از کوچه رندان»، «پله پله تا ملاقات خدا»، «بحر در کوزه»، «فلسفه‌ی شعر»، «نقد ادبی» و ... .

از کتاب‌های او در حوزه‌ی تاریخ می‌توان به «تاریخ ایران بعد از اسلام»، «تاریخ مردم ایران»، «روزگاران»، «بامداد اسلام»، «کارنامه‌ی اسلام» و... اشاره کرد.

همچنین زرین‌کوب آثار ارزشمندی در زمینه‌های تحقیق، پژوهش، بررسی و ترجمه دارد که می‌توان کتاب‌های «ارزش میراث صوفیه»، «فرار از مدرسه»، «جست‌وجو در تصوف در قلمرو وجدان»، «شعله‌ی طور»، «بنیاد شعر فارسی»، «ادبیات فرانسه در قرون وسطی»، «ادبیات فرانسه در دوره‌ی رنسانس» و ... را نام برد.

بخشی از کتاب دو قرن سکوت:

یزدگرد آخرین بازمانده‌ی تاجداری بود که از تخمه‌ی ساسانیان مانده بود. اما او نیز کاری از پیش نبرد و گرفتار سرنوشت شوم بدفرجامی شد که دولت و ملک ساسانیان را یکسره از میان برد. بدین‌گونه سپاهیان یاغی و روحانیان فاسد را پروای مملکت‌داری نبود و جز سودجویی و کامرانی خویش اندیشه‌ای دیگر نداشتند. پیشه‌وران و کشاورزان، نیز که بار سنگین مخارج آنان را بر دوش داشتند در حفظ این اوضاع، سودی گمان نمی‌بردند، بنابراین مملکت بر لب بحر فنا رسیده بود و یک ضربت کافی بود که آن را به کام طوفان حوادث بیفکند. این ضربتی بود، که عرب وارد آورد و مدت دو قرن دراز کشوری آباد و آراسته را عرضه‌ی دردناک‌ترین طوفان حوادث کرد.

مشخصات کتاب دو قرن سکوت:

نویسنده:عبدالحسین زرین کوب

قطع وزیری

جلد گالینگور

نشر سخن

372 صفحه

همراه گرامی شما میتوانید برای مشاهده ی کتاب هایی با مضمون کتاب زندگینامه بر روی لینک آبی رنگ کلیلک کنید.

فروشگاه اینترنتی بوک دوک دارای کتابهایی با موضوعات مختلف است که شما میتوانید برای خرید کتاب با ارسال رایگان به راحتی محصول مورد نظر خود را در سایت بوک دوک ثبت کنید و درب منزل تحویل بگیرید.

خرید کتاب دو قرن سکوت:

خرید کتاب عمومی از جمله کتاب دو قرن سکوت با قیمت مناسب و ارسال رایگان به سراسر کشور در کمترین زمان و ارسال یک الی سه روزه در فروشگاه بوک دوک انجام میشود.

 

۱۵%
15 تخفیف ۵۵,۰۰۰ تومان
۱۵%
15 تخفیف ۷۰,۰۰۰ تومان
۱۵%
15 تخفیف ۶۰,۰۰۰ تومان
۱۵%
15 تخفیف ۲۳۵,۰۰۰ تومان
۱۵%
15 تخفیف ۲۲۰,۰۰۰ تومان
۱۵%
15 تخفیف ۸۸,۰۰۰ تومان