خانه / انواع کتاب / کتب عمومی / داستانهای آمریکایی / گرگ دریا

گرگ دریا


کد محصول: ۱۰۷۳۶۵

قیمت: ۹۷,۰۰۰ تومان


مشخصات محصول

  • 9786001215490
  • علمی و فرهنگی

پشت جلد این کتاب آمده است

معرفی کتاب گرگ دریا:

«گرگ دریا» یک رمان ماجراجویانه و روان‌ شناختی از جک لندن، نویسنده آمریکایی است که در سال ۱۹۰۴ منتشر شد. 

قهرمان کتاب مردی به نام «همفری ون ویدن» است که به عنوان یک منتقد ادبی فعالیت می کند و در طی یک سفر دریایی، گرفتار طوفان اقیانوسی می شود اما به طرز معجزه آسایی نجات می یابد. اولین چاپ رمان «گرگ دریا» با چهل هزار نسخه بلافاصله قبل از انتشار فروخته شد. از نظر بسیاری از منتقدان، آفرینش رمان عظیمی چون «گرگ دریا» و تراشیدن و تنظیم شخصیت آنتاگونیستی (ضد قهرمان) چون «ولف لارسن»، به عنوان تنها دستاورد یک نویسنده در عمر هنری اش کافی است.

درباره کتاب گرگ دریا:

اولاً سبک غالب رمانهای لندن، ناتوالیسم است. او موقعیتهایی را انتخاب می‌کند تا خود واقعی انسانها، آنچه فروید از آن به عنوان اید، (من) یاد می‌کند، بی واسطه‌ی (خود) ایگو به سطح بیاید، در زمانی که فراخود یا بازدارنده‌های بیرونی که درونی شده‌اند، از بین رفته است. در این گونه مواقع است که غرایز لگام گسیخته بی واسطه‌ی عقل، بر خود چیره می‌شود و اگر فراخود ضعیف باشد، فرد در سطح اید می‌ماند.

دومین ویژگی رمانهای جک لندن، شباهت بین انسان و حیوان است. این ویژگی در رمانهای سپیددندان و آوای وحش، که شخصیت هاشان حیوانات هستند، به شکل واضح نمایان است و در دیگر آثار این نویسنده به شکل بررسی نقاط مشترک بین این دو و به تصویر کشیدن حیوانی بروز پیدا می‌کند که در درون همه‌ی انسانها نهفته و فروید، آن را اسب سرکش غرایز یا اید می‌نامد و آموزش‌های اجتماعی آن را اهلی و رام می‌کند تا بر آن مسلط شود.

اما رمان گرگ دریا از نوع دوم است. رمان از دید هامفری، مرد نویسنده‌ای روایت می‌شود که به قدرت منطق و عقلانیت باور دارد و برای هرچیز، دلیلی منطقی تصور می‌کند. اما درست زمانی که همه چیز به نظر کاملاً منطقی و حساب شده پیش می‌رود، مه همه جا را فرا می‌گیرد و کشتی مارتینز که نویسنده بر آن سوار است، با کشتی مقابل برخورد می‌کند تا تمام مسافرانش غرق شوند و هامفری توسط کارکنان کشتی دیگری به نام گوست یا روح نجات پیدا کند. ناخدای این کشتی، ولف لارسن معروف به گرگ دریاست.

باقی رمان تا انتها، تلاش ولف لارسن برای تقلیل دادن هامفری به غرایز اولیه‌اش است. غریزه‌ی حفظ بقا به قیمت جان دیگری، (در بخشی از رمان هامفری با آشپز "توماس ماگریج" درگیر می‌شود و ولف به هامفری پیشنهاد می‌دهد، اگر او را بکشد، ترفیع شغلی می‌گیرد.) غریزه‌ی تصاحب قدرت و سایر غرایز لحظه به لحظه، هامفری را از هاله‌ی ایمن

مدنیتی که دور خودش پیچیده دور و دورتر می‌کند تا حقیقت عریان درندگی این جهان را بی واسطه‌ی اخلاقیات، انسان دوستی و احترام متقابل، عریان و وحشتناک به او نشان دهد.

در این رمان، نویسنده از یکی از مهم‌ترین جریان‌های فکری اواخر قرن نوزدهم، یعنی ناتورالیسم و به شکلی خاص نظریات داروین و قانون تنازع بقا، تاثیر پذیرفته است.

رمان، جدال دو روح هامفری و ولف است. اولی معتقد به اخلاقیات حتی در سخت‌ترین شرایط جسمانی و فشارهای روحی و دومی تجلی بی محابای اید و بیان بی واسطه‌ی غرایز.

اما پایان غیرمنتظره‌ی رمان، پیروزی ضعیف است بر قوی. چیزی که بر اساس نظریات داروین توجیهی ندارد. کاپیتان ولف لارسن، نه بر اثر نیرویی از بیرون، بلکه بر اثر فشاری از درون (سردردهایی که نیروی جسمی‌اش را تحلیل می‌برد) به تدریج نابود می‌شود.

درحقیقت لندن با پیروزی هامفری بر ولف، نه تنها پایانی خوش برای رمانش در نظر گرفت بلکه دیدی خوش بینانه نسبت به انسان و جایگاهش در اجتماع ارائه داد تا روزنه‌ی امیدی باشد در دنیایی که جهان بینی ناتورالیستی، آن را جنگلی می‌دید که پیروزی‌اش با کسی است که بیشتر خود را با قوانین آن جنگل وفق می‌دهد.

گرگ دریا، رمانی تحلیلی-فلسفی است. این رمان که در فصلهایی نظرات خیام، شکسپیر و جان میلتون را ضمن دیالوگ‌های هامفری و ولف بیان و تحلیل می‌کند، گستره‌ی تفکرات و مطالعات جک لندن را به همراه دغدغه‌های فلسفی‌اش به خوبی به تصویر می‌کشد و بسان دایره المعارفی از نظرات فلسفی، دیدی جامع از فضای فکری اواخر قرن نوزدهم را در اختیار خواننده قرار می‌دهد که بسیار ارزشمند است.

برشی از کتاب گرگ دریا:

بندهای انگشت کانا کا زخم های دلخراش وموحشی برداشته بود . بطوریکه کلیه استخوان های انگشتش از میان چرك وخون بخوبی دیده میشد . کانا کا در حالی که میخندید و دوردیف دندان های مدنی و قشنگش را نشان میداد : وقتیکه بامشت به دهان و لف ـ لارسن کوبیدم انگشتهایم مجروح شد ! دیگری که نامش کلی و از اهالی ایرلند بودو گویا برای اولین بار سفر در یا آمده بود با این شماتت آمیزی گفت : پس تو بودی – توی سیاه پدر سوخته بودی ؟ سپس در حالی که از دهان خون آلودش دندان شکسته اش را بیرون انداخت صورت برافروخته اش را نزديك ....

مشخصات کتاب گرگ دریا:

نویسنده:جک لندن

انتشارات:علمی و فرهنگی

موضوع:داستانهای آمریکایی

قطع:رقعی

نوع جلد:شومیز

تعداد صفحه:365

قیمت و خرید کتاب گرگ دریا:

خرید آنلاین کتاب گرگ دریا با قیمت مناسب و ارسال رایگان به سراسر کشور در کمترین زمان و ارسال یک روزه در فروشگاه بوک دوک انجام می شود.