خانه / انواع کتاب / کتاب عمومی / کتاب فلسفه و عرفان / لیبرالیسم و محافظه‌کاری :تاریخ اندیشه‌های سیاسی در قرن بیستم جلد 2

لیبرالیسم و محافظه‌کاری :تاریخ اندیشه‌های سیاسی در قرن بیستم جلد ۲قیمت: ۲۶۰,۰۰۰ تومان


مشخصات محصول

  • 9786220602293
  • حسین بشریه
  • نشر نی

پشت جلد این کتاب آمده است

معرفی کتاب لیبرالیسم و محافظه کاری:

در کتاب "تاریخ اندیشه های سیاسی در قرن بیستم 2" به قلم "حسین بشیریه" که جلد دوم از این مجموعه کتاب ها می باشد، عناوین "لیبرالیسم و محافظه کاری" مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته اند. این اثر به دلیل اهمیت مباحث مطرح شده و همچنین کیفیت بالای مطالب، تاکنون بارها مورد تجدید و چاپ قرار گرفته و مطالعه ی آن به تمام کسانی که مایل به آشنایی پایه ای با مفاهیم "لیبرالیسم و محافظه کاری" هستند، توصیه می شود.

در بخش نخست کتاب "تاریخ اندیشه های سیاسی در قرن بیستم 2"، "حسین بشیریه" ابتدا به معرفی زمینه های تاریخی و فکری لیبرالیسم در این قرن می پردازد و سپس نسل قدیم لیبرال-دموکرات های قرن بیستم را معرفی می کند. وی در ادامه با معرفی چند تن از بزرگترین تئوریسین ها و اندیشمندان قرن بیستم، مهمترین مسائلی را که مد نظر آن ها بوده، مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد. برای مثال، در مورد کارل پوپر، فلسفه و روش علم را زیر ذره بین می برد و مباحثات او را در نقش رویکردها و ایدئولوژی های انقلابی و اصالت تاریخی دنبال می کند. پس از ارائه ی مطلبی در دفاع از دموکراسی و جامعه ی باز از کارل پوپر به سراغ فردریش هایک می رود و او را با پوپر مقایسه می کند. در ادامه مواردی همچون فلسفه ی سیاسی آیزایا برلین، ابعاد مختلف عدالت از جان رالز، توتالیتاریسم و انقلاب از هانا آرنت و آزادی در بخش لیبرالیسم مورد بررسی قرار می گیرند.
در بحث محافظه کاری ابتدا معنا، اصول، مراحل و انواع آن در کنار نسل قدیم محافظه کاران معرفی می شوند. سپس مباحثی نظیر نقد علوم اجتماعی و فلسفه سیاسی مدرن، وجوه تجربه، سلطه عقل گرایی، سازگاری ها و ناسازگاری های مذهب و مدرنیته در غرب و هرمنوتیک و پست مدرنیته مورد بررسی قرار می گیرند.

اندیشه‌های لیبرالی مبنای فلسفی و نظری نظام‌های دموکراتیک غرب است. به این مفهوم، دموکراسی تحقق عینی و تعدیل‌شده‌ی لیبرالیسم است. جوهر لیبرالیسم تفکیک حوزه‌های دولت و جامعه، و تحدید قدرت دولت در مقابل حقوق فرد در جامعه است. لیبرالیسم از آغاز کوششی فکری به‌منظور تعیین حوزه‌ی خصوصی (فردی، خانوادگی، اقتصادی) در برابر اقتدار دولتی بوده است؛ و به‌عنوان ایدئولوژی سیاسی، از حوزه‌ی جامعه‌ی مدنی در برابر اقتدار دولت و بنابراین از دولت مشروطه و مقید به قانون و آزادی‌های فردی و حقوق مدنی، به‌ویژه مالکیت خصوصی، دفاع کرده است.
محافظه‌کاری واکنشی به لیبرالیسم و عقل‌گرایی جنبش روشنگری و تجدد بود و به‌ویژه پس از انقلاب فرانسه، در دفاع از سنت‌ها پدیدار شد و در آرمان‌های اصلی لیبرالیسم و تجدد اولیه ــ یعنی آزادی، برابری، فردگرایی، عقل‌گرایی، و جدایی دین از دولت ــ تردید روا می‌داشت؛ و در عوض از حفظ امتیازات و نابرابری‌های اجتماعی و ساخت اقتدار قدیم دفاع می‌کرد.

مشخصات کتاب لیبرالیسم و محافظه کاری:

نشر نی

نویسنده:حسین بشیریه

قطع رقعی

جلد شومیز

424 صفحه

همراه گرامی شما میتوانید برای مشاهده ی کتاب هایی با مضمون کتاب فلسفه و عرفان بر روی لینک آبی رنگ کلیلک کنید.

فروشگاه اینترنتی بوک دوک دارای کتابهایی با موضوعات مختلف است که شما میتوانید برای خرید کتاب آنلاین به راحتی محصول مورد نظر خود را در سایت بوک دوک ثبت کنید و درب منزل تحویل بگیرید.

خرید کتاب لیبرالیسم و محافظه کاری:

خرید کتاب عمومی از جمله کتاب لیبرالیسم و محافظه کاری با قیمت مناسب و ارسال رایگان به سراسر کشور در کمترین زمان و ارسال یک الی سه روزه در فروشگاه بوک دوک انجام میشود.