خانه / انواع کتاب / کتب عمومی / شعر فارسی / اولین تپش‌های عاشقانه قلبم (نامه‌های فروغ به پرویز شاپور)

اولین تپش‌های عاشقانه قلبم (نامه‌های فروغ به پرویز شاپور)


کد محصول: ۱۱۸۹۰

قیمت: ۱۱۰,۰۰۰ تومان


مشخصات محصول

  • 9789645881267
  • کوشش کامیار شاپور
  • مروارید

پشت جلد این کتاب آمده است

مقدمه:

درباره فروغ فرخزاد:

فروغ فرخزاد، شاعر آزاداندیش و سرکش معاصر به غیر از مجموعه شعرهای بی نظیری که در مدت کوتاه زندگانی درخشنده اش از خود بر جای گذاشته، تاثیر غیر قابل انکاری بر هنرمندان هم عصر و پس از خود نیز داشته است. جای تعجب نیست که کلمات و بیانات معمول این روح یاغی هم با انسان های دیگر متفاوت است و آتشی که روح او را آغشته ساخته از زبان و قلمش بر دل کاغذ زبانه می کشد. یکی از گنجینه های به جا مانده از افکار و روحیات فروغ فرخزاد، کتابی است به نام اولین تپش های عاشقانه قلبم که آنچنان که از عنوانش بر می آید، نخستین باری بود که روح آزادی طلب فروغ در دام عشقی دلنشین و پاک گرفتار می آمد. آن کس که مرغک بازیگوش روح او را این چنین به دام انداخته بود کسی نبود جز پرویز شاپور، آشنای خانوادگی فروغ که با مادر او نسبت فامیلی داشت و از طنزپردازان ایرانی به شمار می رفت. فروغ هنوز دخترکی شاداب بود که مهر پرویز بر دلش نشست و آن چنان این قلب معصوم را شیفته و شیدا ساخت که این شیفتگی سبب شد تا فروغ قلم به دست گرفته و برای دلدار خود نامه هایی تب دار و دلکش بنویسد. از ویژگی های جذاب کتاب اولین تپش های عاشقانه ی قلبم، سیر شکل گیری احساسات عاشقانه ی فروغ به پرویز و همچنین روند تغییر خلق و روحیات شخص اوست. جمع آوری و تدوین این نامه ها که سه بخش پیوند قلب های عاشق آن ها و زندگی مشترکشان و همچنین حس فروغ پس از جدایی را در بردارد، بر عهده ی ثمره ی این عشق، کامیار شاپور، فرزند فروغ و پرویز و همچنین حاصل تلاش های عمران صلاحی می باشد.

انتشارات مروارید:

انتشارات مروارید منتشر کرد: خواندن نامه های تو برای من بزرگ ترین شادمانی خواهد بود.شاید باور نکنی اگر بگویم که یک نامه ای را که از تو دارم روزی چند بار می خوانم و همین نامه کوچک ساعتی موجب شادمانی خاطر من می شود.من حالا به این امید دلخوشم که اگر نمی توانم تو را ببینم می توانم نامه های تو را دریافت دارم.تو برای من نامه بنویس. شاید این نامه ها اندکی از بار رنج و غم من بکاهد.این بهترین وسیله ای است که ما می توانیم به واسطه آن مکئونات قلبی مان را آشکار سازیم.تو نمی توانی بفهمی که چه قدر به تو احتیاج دارم.تو را به مرگ گاهی برایم نامه بنویس.

نقد و بررسی کتاب اولین تپش های عاشقانه قلبم ( نامه های فروغ به پرویز شاپور):

نقد ادبی به معنای مطالعه و تحلیل ویژگی‌های یک اثر ادبی و در ادامه، بحث و تفسیر نقاط قوت و ضعف آن اثر می‌باشد. هنگامی که ارزیابی کامل‌تری بر یک اثر ادبی صورت گیرد، به گونه‌ای که به حالت گزارش و گفتمان باشد، آن را نظریه ادبی می‌نامیم. بی‌شک با مطالعه در حوزه این گروه از کتاب‌ها، قادر خواهید بود که پس از آن، از خواندن شاهکارهای ادبی بیشتر لذت ببرید. تمامی پژوهشگران ادبی و علاقه‌مندان به تاریخ ادبیات و تاریخ نقد ادبی، با خرید آنلاین کتاب اولین تپش های عاشقانه ی قلبم (نامه های فروغ به پرویز شاپور)، به کوشش کامیار شاپور و عمران صلاحی، می‌توانند با دنیای تازه‌ای از تاریخ نقد آشنا شوند. این کتاب که توسط انتشارات مروارید در سال 1400 منتشر شده، مرجع خوبی است که شما را به مقصودتان نزدیک‌تر کند. شما می‌توانید این کتاب را از فروشگاه اینترنتی بوک دوک تهیه کنید.

 

در متن پشت جلد کتاب نامه اولین تپش های عاشقانه قلبم (نامه های فروغ به پرویز شاپور) این‌ گونه آمده است:

ـ خواندن نامه‌های تو برای من بزرگ‌ترین شادمانی خواهد بود.

شاید باور نکنی اگر بگویم که یک نامه‌ای را که از تو دارم روزی چند بار می‌خوانم و همین نامة کوچک ساعتی موجب شادمانی خاطر من می‌شود.

ـ من حالا به این امید دلخوشم که اگر نمی‌توانم تو را ببینم، می‌توانم نامه‌های تو را دریافت دارم.

ـ تو برای من نامه بنویس. شاید این نامه‌ها اندکی از بار رنج و غم من بکاهد. این بهترین وسیله‌ای است که ما می‌توانیم به واسطة آن مکنونات قلبی‌مان را آشکار سازیم.

ـ تو نمی‌توانی بفهمی که چقدر به تو احتیاج دارم. تو را به مرگ گاهی برایم نامه بنویس.

 

برشی از کتاب اولین تپش های عاشقانه قلبم (نامه های فروغ به پرویز شاپور):

تو اشتباه مي كني من هيچ وقت اين بزرگ منشي و جوانمردي تو را از ياد نمي برم من خودم مي دانم كه موجود ناقصي بودم خودم مي دانم كه آنچه را كه دختران ديگر داشتند من نداشتم و تو همه اين چيزها را ناديده گرفتي من مي دانم كه تو به گردن من حق بزرگي داري ولي من هرگز خودم را گناهكار نمي دانم من در پيش وجدان خودم سربلند هستم من وظيفه ي اخلاقي خودم را انجام داده ام و پاكدامن و سالم تسليم تو شده ام من هرگز پاي از دايره عفاف و نجابت بيرون نگذاشته ام…

 

قسمت دیگری از کتاب اولین تپش های عاشقانه قلبم (نامه های فروغ به پرویز شاپور):

 

 همه مسخره ام می کنند ولی برای من همه چیز حل شده و بدبختی و خوشبختی مفهومی ندارد. من برای این نمی روم که خوشبخت بشوم، می روم خودم را فراموش کنم و تو را فراموش کنم و گذشته را فراموش کنم. اما می دانم که هیچ وقت نمیشود. حقیقت این است که اینجا در رم، میان یک مشت دختر و پسر ایرانی که دارند حداکثر استفاده را از آزادی خودشان می کنند، من شب و روز به تو فکر میکنم و نام تو اشک به چشمم می آورد و هر وقت کسی از من می پرسد که چرا چهار دیوار اتاقم را ترک نمی کنم و به گردش و تفریح نمی روم، توی دلم می خندم. چون برای من دیگر این گردش و تفریح، این رقصیدن ها و دور هم جمع شدن ها و وقت را با حرف های بی معنی تلف کردن، کار احمقانه و بی معنی شده. برای من خلوت خودم، خلوتی که با اندوه از دست دادن تو و سعادت گذشته ام رنگ گرفته، خیلی گواراتر و شیرین تر است.

 اگر بگویم حالم خوب است دروغ گفته ام چون سرگردانی روح من درمان پذیر نیست و من میدانم که هرگز به آرامش نخواهم رسید...در من نیرویی هست...نیروی گریز از ابتذال...و من به خوبی ابتذال وجود و زندگی را احساس میکنم و میبینم که در این زندان پابند شده ام...من اگر تلاش میکنم برای اینکه از اینجا بروم تو نباید فکر کنی که برای من دیدن دنیاهای دیگر و سرزمینهای دیگر جالب و قابل توجه است...نه...من معتقدم که زیر این آسمان کبود انسان با هیچ چیز تازه ای برخورد نمیکند و هسته ی زندگی را ابتذال و تکرار مکررات تشکیل داده و مطمئن هستم که برای روح عاصی و سرگردان من در هیچ گوشه دنیا پناهگاه و آرامشی وجود ندارد...من میخواهم زندگی ام بگذرد...من زندگی میکنم برای اینکه این بار را به مقصد برسانم و برای اینکه زندگی را دوست دارم...پرویز...حرفهای من نباید تو را ناراحت کند...امشب خیلی دیوانه هستم...مدت زیادی گریه کردم...نمیدانم چرا... فقط یادم هست که گریه کردم و اگر گریه نمیکردم خفه میشدم...تنهایی روح مرا هیچ چیز جبران نمیکند...مثل یک ظرف خالی هستم و توی مردابها دنبال جواهر میگردم...پرویز نمیدانم برایت چه بنویسم...کاش میتوانستم مثل آدمهای دیگر خودم را در ابتذال زندگی گم کنم...کاش میتوانستم برای کلمه موفقیت ارزشی قائل شوم...گاهی اوقات پیش خودم فکر میکنم به مذهب پناه ببرم و در خودم نیروی ایمان را پرورش بدهم...بلکه از این راه به آرامش برسم...اما خوب میدانم که دیگر نمیتوانم خودم را گول بزنم...روح من در جهنم سرگردانی می سوزد و من با ناامیدی به خاکستر آن خیره می شوم...و به زن های خوشبختی فکر میکنم که توی خانه شوهرهایشان با رویاهای کودکانه ای سرگرم اند و با لذت خوشگذرانی های گذشته شان را نشخوار میکنند.

 

 توضیحات درباره کتاب اولین تپش های عاشقانه قلبم (نامه های فروغ به پرویز شاپور):

فروغ فرخزاد، شاعر آزاداندیش و سرکش معاصر به غیر از مجموعه شعرهای بی نظیری که در مدت کوتاه زندگانی درخشنده اش از خود بر جای گذاشته، تاثیر غیر قابل انکاری بر هنرمندان هم عصر و پس از خود نیز داشته است. جای تعجب نیست که کلمات و بیانات معمول این روح یاغی هم با انسان های دیگر متفاوت است و آتشی که روح او را آغشته ساخته از زبان و قلمش بر دل کاغذ زبانه می کشد. یکی از گنجینه های به جا مانده از افکار و روحیات فروغ فرخزاد، کتابی است به نام اولین تپش های عاشقانه قلبم که آنچنان که از عنوانش بر می آید، نخستین باری بود که روح آزادی طلب فروغ در دام عشقی دلنشین و پاک گرفتار می آمد. آن کس که مرغک بازیگوش روح او را این چنین به دام انداخته بود کسی نبود جز پرویز شاپور، آشنای خانوادگی فروغ که با مادر او نسبت فامیلی داشت و از طنزپردازان ایرانی به شمار می رفت.
فروغ هنوز دخترکی شاداب بود که مهر پرویز بر دلش نشست و آن چنان این قلب معصوم را شیفته و شیدا ساخت که این شیفتگی سبب شد تا فروغ قلم به دست گرفته و برای دلدار خود نامه هایی تب دار و دلکش بنویسد. از ویژگی های جذاب کتاب اولین تپش های عاشقانه ی قلبم، سیر شکل گیری احساسات عاشقانه ی فروغ به پرویز و همچنین روند تغییر خلق و روحیات شخص اوست. جمع آوری و تدوین این نامه ها که سه بخش پیوند قلب های عاشق آن ها و زندگی مشترکشان و همچنین حس فروغ پس از جدایی را در بردارد، بر عهده ی ثمره ی این عشق، کامیار شاپور، فرزند فروغ و پرویز و همچنین حاصل تلاش های عمران صلاحی می باشد.

 

کتاب اولین تپش های قلبم ( نامه های فروغ به پرویز شاپور ) شامل نامه‌هاي بانوي بي نظير ادبيات ايران، فروغ فرخ زاد به همسرش پرويز شاپور است كه به همت كاميار شاپور و عمران صلاحي گردآوري شده و انتشارات مرواريد آن را به چاپ رسانده است. نامه هايي با ادبيات قدرتمند فروغ كه در آن ها از عشق، دلتنگي، بي حوصلگي، غم‌ها، رنج ها و دردهايش براي پرويز مي گويد. فروغي كه بعد از جدايي از شاپور به او عاشق تر بود و پرويز كه تا عمري به دنيا داشت او را در گوشه ي قلب خويش حفظ كرد.

 

 مشخصات کلی کتاب اولین تپش های عاشقانه قلبم ( نامه های فروغ به پرویز شاپور ):

ناشر: مروارید

نویسنده: فروغ فرخزاد

به کوشش: کامیار شاپور و عمران صلاحی

موضوع: رمان، ادبیات فارسی

رده سنی: بزرگسال

تعداد صفحه: 352

نوع جلد: گالینگور

قطع: رقعی

وزن: 513 گرم

 

قیمت و خرید کتاب اولین تپش های عاشقانه قلبم ( نامه های فروغ به پرویز شاپور ):

خرید اولین تپش های عاشقانه قلبم ( نامه های فروغ به پرویز شاپور) با قیمت مناسب و ارسال رایگان به سراسر کشور در کمترین زمان و ارسال یک روزه در فروشگاه بوک دوک انجام میشود.