خانه / انواع کتاب / کتب عمومی / متون کهن و اساطیر / آرش کمانگیر

آرش کمانگیر


کد محصول: ۱۳۹۰۴۵

قیمت: ۱۳,۸۰۰ تومان


مشخصات محصول

  • 9789642134656
  • ساقی گازرانی
  • نشر مرکز

پشت جلد این کتاب آمده است

معرفی کتاب آرش کمانگیر:

انتشارات مرکز منتشر کرد:
پاسخ نویسنده‌ی این کتاب کوچک به این پرسش که چرا داستان آرش کمانگیر در شاهنامه‌ی‌ فردوسی نیامده، پاسخی یکسره نو و متفاوت است. اگرچه او نیز چنان که معمول است با متد تاریخی به سراغ تاریخ اشکانیان و گزارش‌های سکه‌شناسی و تاریخ‌های اوایل عصر اسلامی می‌رود، اما آنچه به‌ویژه این پاسخ را رنگی از هیجان و تمایز می‌بخشد آن است که داستان آرش کمانگیر از نگاه او، قطعه‌ای از پازل بزرگ داستان‌های سنت شاهنامه‌نگاری محسوب میشود، سنتی که برای ایرانیان پیش از اسلام به مثابه‌ تاریخی شفاهی و سپس کتبی عمل کرده است. نویسنده با کندوکاو در روایت‌های گوناگون این داستان، نشان می‌دهد که چگونه اسطوره‌ای کهن، در منازعاتِ قدرت و کشمکش‌های مشروعیت‌یابی و مشروعیت‌زداییِ دستخوش تغییر و تحول می‌شود.

پاسخ نویسنده ی این کتاب کوچک به این پرسش که چرا داستان آرش کمانگیر در شاهنامه ی فردوسی نیامده، پاسخی یکسره نو و متفاوت است. اگرچه او نیز چنان که معمول است با متد تاریخی به سراغ تاریخ اشکانیان و گزارش های سکه شناسی و تاریخ های اوایل عصر اسلامی می رود، اما آنچه به ویژه این پاسخ را رنگی از هیجان و تمایز می بخشد آن است که داستان آرش کمانگیر از نگاه او، قطعه ای از پازل بزرگ داستان های سنت شاهنامه نگاری محسوب میشود، سنتی که برای ایرانیان پیش از اسلام به مثابه تاریخی شفاهی و سپس کتبی عمل کرده است. نویسنده با کندوکاو در روایت های گوناگون این داستان، نشان می دهد که چگونه اسطوره ای کهن، در منازعات قدرت و کشمکش های مشروعیت یابی و مشروعیت زدایی دستخوش تغییر و تحول می شود.

مشخصات کلی کتاب آرش کمانگیر:

نویسنده: ساقی گازرانی

ترجمه: سیما سلطانی

انتشارات: مرکز

قطع: پالتویی

تعداد صفحات: 56

موضوع: نقد ادبی

قیمت و خرید کتاب آرش کمانگیر:

خرید کتاب آرش کمانگیر با قیمت مناسب و ارسال رایگان به سراسر کشور در کمترین زمان و ارسال یک روزه در فروشگاه بوک دوک انجام میشود.