خانه / انواع کتاب / کتاب عمومی / کتاب رمان ایرانی / همراه باد در دل تنهایی کویر

همراه باد در دل تنهایی کویر


کد محصول: ۱۰۱۹۷

قیمت: ۳۵۰,۰۰۰ تومان


مشخصات محصول

  • 9789647081627
  • منوچهر طیاب
  • فرهنگ‌سرای میر دشتی

پشت جلد این کتاب آمده است

معرفی کتاب همراه باد در دل تنهایی کویر : 

این مجموعه شامل یاد داشت‌ها و تصاویری است که به مناسبت ساخت فیلم مستند "همراه باد در دل تنهایی کویر "به اهتمام "منوچهر طیاب "فراهم آمده است .کتاب مملو از تصاویر سیاه و سفید از مناطق کویری ایران به ویژه یزد است که در آن توضیحاتی در باره منطقه جغرافیایی، آداب و رسوم اجتماعی، نوع معیشت بومیان، و انواع حیوانات منطقه درج شده است .این فیلم در سال 1380در جشنواره بین‌المللی سینمای مستند شهر ترنتو ایتالیا به نمایش در آمده و جایزه ویژه رشته اکتشافات جشنواره به آن اختصاص یافت.

شکل گیری مجموعه سفر در ابران با دست نوشته های منوچهر طیاب مستند ساز برجسته ایرانی از چهارده سال پیش آغاز شد و با پشتوانه پنجاه سال سفر و پژوهش در قالب چهار کتاب به سرانجام رسید

توضیحات راجع به کتاب همراه باد در دل تنهایی کویر :

سفر در ایران مجموعه بی ‏نظیری از تمامی موضوع‏های ایران شناسی در قالب ۴ کتاب است، با نام ‏های: ۱- دریای پارس، ۲- همراه باد در دل تنهـایی کویر، ۳- زاگرس، گـاهواره تمدنی کهن، ۴- البرز، زادگاه فرهنگی به قـدمت تاریخ که هر کتاب بخـشی از ایران را معرفی می کند و مجموعه ۴ کتاب تمام جغرافیای فرهنگی ایران را شامل می‏ شود. این کتاب‏ ها از ورای روایت‏ های شیرین و خواندنی، با عکس‏ های زیبا و گویا و نقشه راه هر سفر چشم انداز تازه ای است به تاریخ، طبیعت، معماری، آداب و رسوم و فرهنگ مردم این سرزمین.

«همراه باد در دل تنهایی کویر» دومین اثر این مجموعه است که با تصویرسازی‌های مختلف و مستند، همراه با عکس‌هایی متنوع و نقشه‌ی راه؛ چشم‌انداز تازه‌ای به تاریخ، طبیعت، آداب و رسوم و فرهنگ مردمان کویر (یزد، کرمان، بم، شهداد، قمع کاشان، سمنان و ...) و طبیعت سیستان و بلوچستان می‌گشاید.

برشی از کتاب همراه باد در دل تنهایی کویر :

امروز مرا ویر زمین شناسی گرفته است. در راه قم، پای پیاده، به دنبال کاروان به راه افتاده ام و دست از سر خاک و سنگ و شن و شوره و تلخ آب بر نمی دارم. کاروان ما، از دور، در هوای داغ موج می زند و بعد گویی آب شده، به زمین فرو می رود و در شن صحرا محو می شود. تا چشم کار می کند، شوره زار است و سنگلاخ. باورم نمی شود که این دشت روزی زیر دریا بوده، تمام فلات ایران زیر دریا بوده و در دوره پلیوسن کم کم سر از آب درآورده است. در دوران پلئیستوسن یخ بندانی، چندین و چندهزار ساله شده، مثل همه جای آسیای مرکزی و اروپا. بعد هم که یخ ها آب شده، سیلابی عظیم به راه افتاده و خرابی فراوانی به بار آورده و هرآنچه را که سر راهش بوده با خود برده است و در این فلات چیزی نمانده مگر دریاچه های وسیع آب شور که امروز همین کویر است و کوه های برهنه بلندی که بر بالای آنها هنوز یخ های دوران قدیم آب نشده است.

دریاچه ارومیه، دریاچه شور در شیراز، هامون در سیستان و جازموریان و چندین دریاچه دیگر از بقایای همان دریاچه های آب شورند که دست بر قضا آبشان تا به امروز تبخیر نشده است. هرکجا رود آب شیرینی به آنها نمی ریزد، آبشان شورتر از بخت شور مسافرانی چون من است که خسته و تشنه، له له زنان به امید قطره ای آب به سراغشان می آید.

در این گیرودار، آب دریا باز تا مسافتی زیاد در خشکی پیش آمده، با آتشفشان های چندی چون آرارات و دماوند، سهند و تفتان که بی امان دود و آتش و مواد مذابشان جهنمی برپا کرده بود، دست به دست هم داده، دردسرتان ندهم اینجا را وادی هلاکت و مرگ کرده بودند. بعد رودها به راه افتاده، آب رودخانه ها خاک به همراه آورده، زمین قابل سکنا و کشت و زرع پدید آمده و از آنجا کار انسان و کهن ترین تمدن های جهان چون «سیلک» کاشان و «راور» کرمان پا گرفته است.

مشخصات کلی کتاب همراه باد در دل تنهایی کویر :

نویسنده :منوچهر طیاب 

انتشارات :فرهنگ‌سرای میر دشتی 

قطع :خشتی 

نوع جلد :شومیز 

تعداد صفحه :180 

موضوع :داستانهای فارسی 

 

قیمت و خرید کتاب همراه باد در دل تنهایی کویر :

خرید کتاب همراه باد در دل تنهایی کویر با قیمت مناسب و ارسال رایگان به سراسر کشور در کمترین زمان و ارسال یک روزه در فروشگاه اینترنتی بوک دوک انجام میشود .