خانه / انواع کتاب / کتاب عمومی / کتاب تاریخ و سیاست / بحران دموکراسی در ایران 1320 ـ 1332

بحران دموکراسی در ایران ۱۳۲۰ ـ ۱۳۳۲


کد محصول: ۱۲۹۰۰۰

قیمت: ۸۰,۰۰۰ تومان


مشخصات محصول

  • 9786001199776
  • فخرالدین عظیمی
  • نشر قطره

پشت جلد این کتاب آمده است

معرفی کتاب بحران دموکراسی در ایران 1320-13200 :

کتاب پیش رو اثری است از "فخرالدین عظیمی" که در آن "بحران دموکراسی در ایران" را از سال 1320 تا 1332 مورد بررسی قرار می‎دهد. در سال 1941 انگلیس و روسها ایران را اشغال کردند. رضاشاه مستبد تحت فشار انگلیس مجبور به کناره‌گیری شد و این اتفاق، یکی از پرتلاطم‌ترین دوره‌های تاریخ سیاسی مدرن ایران را به دنبال داشت. ایران صحنه آشفتگی سیاسی شد و شامل جناح‌ها و سازمان‌های متعددی شد که اعتقادات ایدئولوژیک آنها از چپ کمونیستی تا راست مذهبی را در بر می‌گرفت.

درباره کتاب بحران دموکراسی در ایران 1320-13200 :

کتاب بحران دموکراسی در ایران به بررسی دولت های پهلوی دوم از آغاز تا کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ می پردازد و رویدادهای مربوط به سالهای ۱۲۹۹ تا ۱۳۰۵ را تجزیه و تحلیل می کند. این دوره شامل واقعه كودتای رضاشاه تا تاج گذاری و انقراض قطعی سلسله قاجار است . همچنین اقدامات رضا شاه و نقش و دخالت انگلیس ها در جریان كودتا، همچنین همدستان رضاشاه در براندازی خاندان قاجار و نقش بعدی اینان در تنظیم و اجرای برنامه های جدید ایران، طبق بررسی اسناد و منابع جدید و كمتر شناخته شده ارزیابی می‌شود. کتاب بحران دموکراسی در ایران ، حاوی تصاویری از چهره های سیاسی دوران مذکور است و در بخش پایانی هم، شرح اجمالی رویدادهای مهم دوران رضاشاه تا کناره گیری او در سال ۱۳۲۰ شمسی درج شده است.

صفحات پایانی كتاب به یادداشت‌ها، مراجع، كتاب‌شناسی فارسی و خارجی و فهرست نام‌ها اختصاص یافته است . نویسنده در مقدمه كتاب اذعان می‌دارد در این اثر سعی نموده تصویری متعادل از عملكرد رضاخان ارائه دهد .  در اوایل قرن بیستم، نشانه هایی از خروج جامعه ایران از دوران قرون وسطی به چشم نمی خورد. جمعیتی در حدود ۱۰ میلیون نفر که بیشتر آنها را دهقانان، گله داران یا عشایر چادرنشین تشکیل می داد، در سرزمینی عمدتا خشک و بایر سکونت داشتند و تنها یک پنجم مردم کشور در مناطق شهری زندگی می کردند، شهرهایی با فواصل بسیار زیاد و بدون وسایل ارتباطی جدید… در این جامعه، باورهای دیرینه مذهبی – سنتی عمیقا رسوخ کرده، احساسات قومی کهن و وابستگی های محلی و گروهی، بقا و موجودیت شیوه رایج زندگی را تداوم می بخشید.

برشی از کتاب بحران دموکراسی در ایران 1320-13200 :

سلطنت فتحعلی شاه قاجار ( ۱۷۹۷ـ۱۸۳۴ ) با دورانی از تاریخ کشور مصادف شد که در طول آن، بخش های مهمی از سرزمین ایران تحت حاکمیت ممالک دیگر درآمد. از آن پس با موافقت نامه های بین المللی زیانبار، واگذاری امتیاز به قدرت های خارجی و اخذ وام و اعتبار از آن ها، وابستگی و آسیب پذیری دولت ایران تضمین شد. رقابت مستمر بین انگلیس و روس به تشدید ضعف و ناتوانی دولت کمک کرد، بدون آنکه رفتار خودسرانه شاه و زیردستانش را کاهش دهد. رواج بی قانونی و ناامنی در زندگی اجتماعی، اقتصادی و سیاسی، رفته رفته اقدام برای نظارت بر اعمال دولت و تحمیل حد و حدودی بر اقتدار آن را ضروری کرد با این هدف که دولت، خود را در برابر مردم جوابگو و مسئول بداند. فشارهای مالی و اقتصادی موجود و جوّ گسترده بی قانونی بر قشرهای سنّتی، مانند اصناف و به ویژه تجّار که پیوندهای محکمی با علما داشتند، اثراتی ناگوار برجای گذارد، و علاوه بر آن، حمایت و امتیازاتی که رقبای خارجی از آن برخوردار بودند، رنجش و آزردگی گروه های مزبور را به دنبال آورد. علما که در نقش سخنگویان تجّار، خود نیز از سلطه فزاینده بیگانه وحشت زده بودند، زبان به اعتراض گشودند. این نارضایی های گوناگون، راه را برای اقدام دسته جمعی جهت تغییر و تحول هموار کرد. سرسختی اولیه حکومت و اشتباهات تاکتیکی ناشیانه آن، به معترضین دل و جرات بخشید. درخواست ها که در آغاز به تاسیس « عدالتخانه » محدود می شد، وسیع تر شده، ایجاد یک « مجلس شورا » را نیز دربر گرفت. واژگان و مفاهیم سیاسی که برای بیان خواست های تغییر و تحول به کار می رفت، ناگزیر، مبهم و به معانی مختلف قابل تعبیر بود. این ابهام، سردمداران غیرروحانی اصلاحات را که به عناوین گوناگون مشروطه خواه، آزادی خواه، یا ملّیون شناخته می شدند، یاری داد، زیرا تغییراتی که گروه اخیر خواستار آن بودند به مراتب فراتر از اصلاحاتی می رفت که ابتدا از سوی روحانیون و تجّار و کسبه مذهبی عنوان شده بود. به هرحال، ازآنجاکه تفاوت بین مواضع دو گروه به درستی درک نشد، اختلاف و تفرقه ای در آن زمان به بار نیاورد.

مشخصات کتاب بحران دموکراسی در ایران 1320-13200 :

نویسنده:فخرالدین عظیمی

انتشارات:قطره

موضوع:تاریخ ایران

قطع:رقعی

نوع جلد:شومیز

تعداد صفحه:628

قیمت و خرید کتاب بحران دموکراسی در ایران 1320-13200 :

خرید آنلاین کتاب بحران دموکراسی در ایران 1320-13200  با قیمت مناسب و ارسال رایگان به سراسر کشور در کمترین زمان و ارسال یک روزه در فروشگاه بوک دوک انجام می شود.