خانه / انواع کتاب / کتاب عمومی / کتاب فلسفه و عرفان / دیالکتیک روشنگری

دیالکتیک روشنگری


کد محصول: ۱۴۲۱۰۷

قیمت: ۱۶۸,۰۰۰ تومان


مشخصات محصول

  • 9789643639532
  • تئودور آدورنو - ماکس هورکهایمر
  • نشر هرمس

پشت جلد این کتاب آمده است

معرفی کتاب دیالکتیک روشنگری:

ماکس هورکهایمر و تئودور آدورنو در کتاب دیالکتیک روشنگری از چیستی روشنگری، سیر تحول آن و در نهایت نتیجه‌ی فاجعه‌بارش که با عنوان «شکست روشنگری» شناخته می‌شود، با شما سخن خواهند گفت. اثر حاضر که برترین کتاب مکتب فرانکفورت شناخته شده، ازجمله کتاب‌های کلاسیک فلسفی-اجتماعی به شمار می‌رود. برای آشنایی با نتایج سیاهِ روشنگری در جهان امروزی، با این اثر ارزشمند همراه باشید.

هدفی که ماکس هورکهایمر و تئودور آدورنو، دو جامعه‌شناس و نظریه‌پرداز بزرگ معاصر، در نوشتن این کتاب پیش روی خود نهاده بودند، چیزی کمتر از تبیینِ این نکته نبود که چرا نوع بشر به عوض پانهادن به وضعیتی حقیقتاً انسانی، بیشتر و بیشتر، در نوع جدیدی از توحش غرق می‌شود؟ دشواری پرداختن به این موضوع را در ابتدا دست‌کم گرفته بودند؛ زیرا در آن زمان هنوز به آگاهی مدرن اعتمادی بیش از حد داشتند. با آنکه از سال‌ها پیش دریافته بودند در حیطهٔ فعالیت‌های علمِ مدرن، بهای کشفیات بزرگ نوعی زوال فزایندهٔ آموزش و بلوغ نظری است، هنوز تصور می‌کردند می‌توانند در پیروی از این فعالیت‌ها، کار خود را اساساً به نقد یا بسطِ نظریه‌های تخصصی محدود سازند. درهرحال بنا داشتند دست‌کم به لحاظ مضمونی به رشته‌های سنتی یعنی جامعه‌شناسی، روان‌شناسی و معرفت‌شناسی مقید بمانند.

مقالهٔ نخست کتاب دیالکتیک روشنگری که شالودهٔ نظری را برای مقالات بعدی فراهم می‌آورد، تلاشی است برای فهم بیشتر و بهترِ درهم‌تنیدگی عقلانیت و واقعیت اجتماعی و همچنین درهم‌تنیدگی طبیعت و سلطه بر طبیعت که از اولی جدایی‌ناپذیر است. هدف از نقد روشنگری که این بخش را همراهی می‌کند همواره‌ساختن راه برای طرح مفهومی پوزیتیو از روشنگری است که آن را از درگیری و گره‌خوردگی‌اش با سلطهٔ کور رها خواهد ساخت. به بیان کلی، بخش انتقادی مقاله در این دو تز خلاصه می‌شود: اسطوره همواره از قبل روشنگری است و روشنگری به اسطوره رجعت می‌کند.

بخش بعدی با نام «صنعت فرهنگ‌سازی» نشان‌دهندهٔ پسروی روشنگری به ایدئولوژی است که تجلی و بیانِ نمونه‌وار خود را در سینما و رادیو می‌یابد.

بحثی که در بخش بعدی با نام «عناصر یهودستیزی» در قالب مجموعه‌ای از تزها مطرح می‌شود، با پسرفت واقعی تمدن روشنگری به جانب توحش سروکار دارد.

بخش آخر این کتاب حاوی یادداشت‌ها و طرح‌هایی است که بعضاً به فضای فکری مقالات قبلی تعلق دارند. بی‌آنکه دقیقاً واجد جایگاه مشخصی در این فضا باشند، و بعضاً صورت‌بندی موقتی مسائلی‌اند که باید در کارهای بعدی بررسی شوند. بیشترِ این یادداشت‌ها به نوعی انسان‌شناسی دیالکتیکی مربوط‌اند.

بخشی از متن کتاب دیالکتیک روشنگری:

«روشنگری، در مقام پیشروی تفکر در عام‌ترین مفهوم آن، همواره کوشیده است آدمیان را از قیدوبند ترس رها و حاکمیت و سروری آنان را برقرار سازد. با این حال، کره خاک، که اکنون به‌تمامی روشن گشته است، از درخشش ظفرمندِ فاجعهْ تابناک است. برنامه روشنگری افسون‌زدایی از جهان، انحلالِ اسطوره‌ها و واژگونی خیال‌بافی به دست معرفت بود. فرانسیس بیکن، پدر فلسفه تجربی، این مضامین را قبلا گرد هم آورده بود. بیکن مبلغان سنت را خوار می‌شمرد، همان کسانی که ایمان را جانشین معرفت ساختند و به شک ورزیدن همان‌قدر بی‌میل بودند که در ارائه پاسخ‌ها بی‌مهابا. به گفته او همه این‌ها موانعی بودند بر سر راهِ «پیوند فرخنده میان ذهن آدمی و ماهیت اشیا و امور» و نتیجه آن عجز بشریت از کاربردِ دانش خویش برای بهبود بخشیدن به وضع خویش بود. اختراعاتی که در آن زمان صورت گرفته بود ــ بیکن به صنعت چاپ، توپخانه و قطب‌نما اشاره می‌کند ــ بیش‌تر محصول بخت و اقبال بود تا پژوهش نظام‌مند در باب طبیعت. معرفتی که از چنین پژوهشی حاصل می‌شد نه فقط از نفوذِ ثروت و قدرت معاف بود، بلکه آدمی را بر مسند سروری طبیعت می‌نشاند: پس دیگر جای تردید نیست که حاکمیت و سروری آدمی در مخزن معرفت نهفته است، مخزنی انباشته از گوهرهای بسیار که نه خزانه شاهان توانِ خرید آن‌ها را دارد نه قدرت ایشان توانِ فرمان دادن به آن‌ها را؛ جاسوسان و خبرچینانِ شاهان از این گوهرها بی‌خبرند و ملاحان و کاشفانِ ایشان از آن‌ها به دور. امروزه، ما در حیطه باورها و عقایدْ حاکم و مدیرِ طبیعت هستیم، اما در قلمرو ضرورت بنده و مطیع اوییم، ولی اگر در اختراع و ابداع از او پیروی می‌کردیم، آن‌گاه به یاری عمل بر او حاکم می‌شدیم.»

مشخصات کتاب دیالکتیک روشنگری:

قطع رقعی

جلد شومیز

نشر هرمس

نویسنده:ماکس هورکهایمر

 

مترجم: مراد فرهادپور

امید مهرگان

 

353 صفحه

همراه گرامی شما میتوانید برای مشاهده ی کتاب هایی با مضمون کتاب فلسفه و عرفان بر روی لینک آبی رنگ کلیلک کنید.

فروشگاه اینترنتی بوک دوک دارای کتابهایی با موضوعات مختلف است که شما میتوانید برای خرید کتاب با ارسال رایگان به راحتی محصول مورد نظر خود را در سایت بوک دوک ثبت کنید و درب منزل تحویل بگیرید.

خرید کتاب دیالکتیک روشنگری:

خرید کتاب عمومی از جمله کتاب دیالکتیک روشنگری با قیمت مناسب و ارسال رایگان به سراسر کشور در کمترین زمان و ارسال یک الی سه روزه در فروشگاه بوک دوک انجام میشود.