خانه / انواع کتاب / کتاب هنری / کتاب گرافیک و نقاشی / آرایه ها و نقوش ختایی اسلیمی در هنر تذهیب و طراحی

آرایه ها و نقوش ختایی اسلیمی در هنر تذهیب و طراحی


کد محصول: ۱۴۹۱۷۵

قیمت: ۲۰۰,۰۰۰ تومان


مشخصات محصول

  • 9789643061449
  • امیر هوشنگ قلندری
  • انتشارات یساولی

پشت جلد این کتاب آمده است

معرفی کتاب آرایه ها و نقوش ختایی اسلیمی در هنر تذهیب و طراحی:

اگر به دنبال این هستید که درک عمیق تری از تزئین و تذهیب در هنر ایرانی بدست آورید این کتاب را از دست ندهید. کتاب "آرایه ها و نقوش ختایی و اسلیمی" که به طور به خصوص به مسئله هنر تذهیب طراحی فرش می پردازد نوشته امیر هوشنگ آقامیری است که توسط نشر "یساولی" منتشر شده است. در دو قرن اخیر هنرشناسان و منتقدان ایرانی و خارجی در پی درک و دریافت رمز و راز نقوش تذهیب و فلسفه پیدایی آن‌ها و چرایی و چگونگی ترسیم آن خطوط سحرانگیز در هنرهای ناب ایرانی بوده‌اند. دغدغه اصلی محققان هنر پی بردن به منشا و سرچشمه این آرایه و سمبل‌ها و موتیف‌های مجرد و انتزاعی بوده است. بررسی‌های مقدماتی و نخستین در زمینه پیشینه و سوابق تاریخی این نقوش و نگاره‌ها چنین حکم می‌کند که اندیشمندان و فلاسفه و حکمای ایران زمین در نقد و بررسی و معرفی هنر تذهیب و زیبایی‌های پنهان در آن بایستی جستجو را از مبانی و ریشه‌های فرهنگ معنوی سرزمین خود و در میان عناصر و ارزش‌های ماندگار هنری آن آغاز و پژوهش را بر اساس دیدگاه‌های شرقی ایرانی هنر به انجام برسانند. چه آنچه بود و هست از دل مردمان عارف و اندیشمند همین سرزمین سر برآورده است. کتاب «آرایه‌ها و نقوش اسلیمی در هنر تذهیب و طراحی فرش» توسط امیرهوشنگ آقامیری طراحی و تدوین شده است. او بیش از 15 سال است که به پژوهش هنری در عرصه‌های تذهیب و فرش پرداخته است و در برخی حرکت‌های هنری و مسابقات و نمایشگاه‌ها و دوسالانه‌های نگارگری شرکت نموده و در پدید آوردن و تالیف کتاب‌های آموزشی تذهیب اهتمام فراوان داشته است.

این کتاب در ۵ فصل مختلف رائه شده است که در ادامه با سرفصل های آموزشی ان آشنایی پیدا خواهد کرد، میتوان گفت یکی از معدود کتاب هایی است که در زینه گل های ختایی به صورت گام به گام و قدم به قدم پیشرفت کرده و در بخش های مختلف سعی کرده تا همه جزئیات لازم را به هنر آموز انتقال دهد.

سر فصل های کتاب بخش ختایی:

فصل اول: آنالیز عناصر ختایی

فصل دوم: گلها

فصل سوم: قواعد ختایی

فصل چهارم: نقش های کامل ختایی و مراحل شکل گیری

کتاب حاضر دربردارنده متون دو کتاب (آرایه ها و نقوش ختایی و آرایه ها و نقوش اسلیمی) است.

آموزش تذهیب بدون شک یکی از نیازها و خواسته هایی است که افراد هنر دوست و هنرمندان بسیاری به دنبال ان هتند، تفاوت چندان زیادی ندارد که تذهیب را برای کشیدن نقوش زیبا بر روی کاغذ، کناره خطوط، گوشه های کتاب بخواهید فرا بگیرید یا برای نقش زدن و طراحینقشه هایی چشم نوازی برای فرش و … در همه اینهنرها هنرمند از یک اسلوب و یک قالب پیروی می کند.

دانستن منشا و ابتدای حیات این که این نقوش زیبا و ظریف چگونهپدیدار شده اند و با چه فکری در ذهن هنرمند نقش بسته اند کمک بسیار زیادی به شما می کند تا به راحتی آموزش را از اصول مقدماتی و پایه ای فرا بگیرید.

این که تذهیب یک هنر شرقی و خواستگاهی در فرهنگ های ما دارد جای شکی ندارد، نقوش بسیار زیبا و انتزاعی که در تذهیب و در نقش و نگارهای قالی ها مشاهده میشود به خوبی بیانگر این ذوق سرشار نهفته در این آثار هنری است.

حال که مقدماتی در مورد هنر تذهیب و نقش های انتزاعی بی بدیلی که در این هنر وجود دارد آموختید گذری میکنیم به کتاب آرایهها و نقوش سنتی اسلیمی که توسط امیر هوشنگ آقامیری تالیف شده و گام به گام و قدم به قدم به هنرجو آموزش می دهد که چگونه این طرح و نقش های زیبا را نقش بزند.

درباره نویسنده کتاب آرایه ها و نقوش ختایی اسلیمی در هنر تذهیب و طراحی:

امیر هوشنگ آقامیری متولد سال 1348، نگارگر و تذهیب‌کار مطرح کتاب‌های نفیس، دوازده جلد کتاب تالیفی نیز در حوزه آموزش و معرفی هنرهای تذهیب و نگارگری دارد که هفت جلد آنها به چاپ رسیده‌است. «آرایه‌ها و نقوش ختایی»، «آرایه‌ها و نقوش اسلیمی»، «آموزش طراحیِ گل‌های شاه عباسی»، «شَرَفه: نور معنوی در تذهیب»، «در حصار حاشیه (آموزش و کاربرد حاشیه در تذهیب)» و «نقش و نگاره‌های ایرانی در هنر ایرانی» عناوین کتاب‌های منتشر شده او هستند. بعضی از آن‌ها، اولین کتاب‌هایی هستند که در موضوعات مربوطه منتشر می‌شوند، به عنوان نمونه کتاب «شَرَفه: نور معنوی در تذهیب» که محصول تحقیقات یک ساله وی است که به مفهوم شَرَفه می‌پردازد.

مشخصات کتاب آرایه ها و نقوش ختایی اسلیمی در هنر تذهیب و طراحی:

قطع:رحلی

جلد:شومیز

انتشارات:یساولی

نویسنده:امیرهوشنگ آقامیری

همراه گرامی شما میتوانید برای مشاهده ی کتاب هایی با مضمون کتاب گرافیک و نقاشی بر روی لینک آبی رنگ کلیلک کنید.

فروشگاه اینترنتی بوک دوک دارای کتابهایی با موضوعات مختلف است که شما میتوانید برای خرید کتاب با ارسال رایگان به راحتی محصول مورد نظر خود را در سایت بوک دوک ثبت کنید و درب منزل تحویل بگیرید.

خرید کتاب آرایه ها و نقوش ختایی اسلیمی در هنر تذهیب و طراحی:

خرید کتاب هنری از جمله کتاب آرایه ها و نقوش ختایی اسلیمی در هنر تذهیب و طراحی با قیمت مناسب و ارسال رایگان به سراسر کشور در کمترین زمان و ارسال یک الی سه روزه در فروشگاه بوک دوک انجام میشود.