خانه / انواع کتاب / کتاب عمومی / کتاب جامعه شناسی و علوم اجتماعی / دختران کارخانه

دختران کارخانهقیمت: ۷۸,۰۰۰ تومان


مشخصات محصول

  • 9786004614269
  • لسلی تی.چانگ
  • نشر کوله پشتی

پشت جلد این کتاب آمده است

معرفی کتاب دختران کارخانه:

کتاب دختران کارخانه نوشته‌ی لسلی تی. چانگ اثری روشنگر با نگاهی عمیق به زندگی روزمره‌ی مهاجران چینی است. این اثر که عمدتاً از طریق خاطرات دو زن جوان روایت می‌شود، نشان می‌دهد که رونق اقتصادی امروز چین، چگونه از رنج بی‌شمار مردمان گمنام در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها حاصل شده است.

درباره کتاب دختران کارخانه:

قابل انکار نیست که چین یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین قطب‌های اقتصادی دنیاست. کشوری که قدمتی چند هزارساله دارد و آوازه‌ی سخت‌کوشی مردمانش سرتاسر جهان را پر کرده است. این روزها به هر نقطه از خانه‌ی خود که بنگرید، کالایی با برچسبِ ساخت چین پیدا می‌کنید!

لسلی تی. چانگ  که پیش از این خبرنگار وال‌استریت ژورنال بوده در کتاب شگفت‌انگیز خود، دختران کارخانه ، چهره‌ای کمتر دیده‌شده از کشور چین را ترسیم می‌کند؛ چهره‌ای فراتر از سنت این کشور و یا موفقیت‌های گسترده‌ی اقتصادی آن... در این کتاب برجسته و البته کمی گزنده‌، به داستان دخترانی از بطن کارخانه‌های چین دل می‌سپاریم؛ زنان و دخترانی مهاجر که مرعوب وسعت و عظمت این کشور شده‌اند و روستاهای وطن خود را به امید محقق شدن رویاهاشان رها کرده‌اند. دخترانی که هر کدام داستانِ منحصربه‌فرد خود را به دوش می‌کشند اما در یک چیز مشترکند و آن «جست‌وجویی پایان‌ناپذیر» است...

کتاب دختران کارخانه دست به روایتی حقیقی از واقعیت زندگی این دختران زده است. به‌شیوه‌ای که مخاطبانش را تا صفحه‌ی آخر با خود همراه می‌سازد. کتاب شامل دو بخش اصلی است: روستا و شهر. پانزده داستان در این اثر روایت می‌شوند که شاید در نگاه اول نامرتبط‌به‌هم و یا حتی پراکنده به نظر بیایند اما به مرور حلقه‌های اتصال بسیاری پیش روی خواننده گذاشته می‌شود.

برشی از کتاب دختران کارخانه:

وقتی دختری را از کارخانه‌ای دیگر می‌دیدید به‌سرعت شروع به پرس‌وجو می‌کردید. از همدیگر می‌پرسیدید: چند سال خدمتی؟ انگار فقط از کارگرهای کارخانه ساخت ماشین حرف می‌زدید نه از آدم. چقدر در ماه در می آری؟ محل اقامت و غذا هم داره؟ چقدر اضافه‌کاری می‌گیری؟ و بعد شاید از او می‌پرسیدید اهل کدام استان است و هیچگاه اسمش را نمی‌پرسیدید. داشتن دوست واقعی در کارخانه کار آسانی نبود. دوازده دختر در اتاق‌های کوچک می‌خوابیدند و در چنین مکان‌های تنگی بهتر بود رازهایشان را پیش خودشان نگه دارند. بعضی از دخترها با کارت شناسایی قرضی در کارخانه استخدام می‌شدند و هیچ‌وقت و به هیچ‌کس نام واقعی‌شان را نمی‌گفتند. برخی فقط با هم استانی‌هایشان صحبت می‌کردند که البته آن هم خطرات خود را داشت، شایعه‌ها به‌سرعت از کارخانه به روستا پخش می‌شد و وقتی به خانه برمی گشتی هر خاله و مادربزرگی احتمالاً می‌دانست چقدر درآمد دارید، چقدر پس‌انداز دارید و آیا با پسرها بروبیایی داشتید یا نه. وقتی دوستی پیدا می‌کردید، برایش همه کار انجام می‌دادید. اگر دوستتان دیگر سرکار نمی‌رفت و جایی برای ماندن نداشت، تخت کوچک و باریکتان را به‌رغم خطر جریمه ده یوانی، چیزی معادل یک دلار و بیست و پنج سنت با او شریک می‌شدید. اگر محل کارش خیلی دور بود، در روزهای نادر تعطیلتان زودتر بیدار می‌شدید و ساعت‌ها در اتوبوس و در راه بودید تا به محل کار دوستتان که مرخصی ساعتی گرفته بود، برسید و این بار جریمة صدیوانی در انتظارتان بود. شاید فقط به‌خاطر خواسته دوستتان همچنان در کارخانه‌ای که دوستش نداشتید کار می‌کردید یا کارخانه موردعلاقه‌تان را ترک می‌کردید. دوستان هر هفته به هم نامه می‌نوشتند، گرچه از نظر دخترهایی که خیلی وقت بود برای کار از خانواده‌هایشان جدا شده بودند این کار بچه‌گانه بود. در عوض آنها با تلفن همراه به هم پیام می‌دادند. گاهی اوقات دوستان از هم جدا می‌افتادند و چون زندگی خیلی سریع تغییر می‌کرد همدیگر را فراموش می‌کردند. راحت‌ترین چیز در جهان قطع ارتباط با دیگری بود.

مشخصات کتاب دختران کارخانه:

نویسنده:لسلی تی.چانگ

انتشارات:کوله پشتی

موضوع:جامعه شناسی و علوم اجتماعی

قطع:رقعی

نوع جلد:شومیز

تعداد صفحه:464

قیمت و خرید کتاب دختران کارخانه:

خرید آنلاین کتاب دختران کارخانه با قیمت مناسب و ارسال رایگان به سراسر کشور در کمترین زمان و ارسال یک روزه در فروشگاه بوک دوک انجام می شود.