خانه / انواع کتاب / کتب عمومی / علمی / زبان طبیعت

زبان طبیعت


کد محصول: ۱۳۸۹۹۶

قیمت: ۶۷,۰۰۰ تومان


مشخصات محصول

  • 9786229600481
  • -
  • مازیار

پشت جلد این کتاب آمده است

معرفی کتاب زبان طبیعت:

کتاب « زبان طبیعت» نوشته استیون استروگتس است و در کتابش به دلایل محکمی در مورد ریاضیاتی بودن عالم اشاره می‌کند و معتقد است؛ اگر دانشمندی می‌خواهد طبیعت را بشناسد، باید به زبان خودش با آن حرف بزند و طبیعت به زبان حسابان است. در تشریح این گزاره استروگتس در مقدمه کتابش می‌گوید؛ «اگر حسابان نبود، گوشی‌های موبایل، کامپیوترها، یا اجاق‌های ماکروویو را نمی‌داشتیم. نه رادیو می‌داشتیم، نه تلویزیون. مادران باردار التراسوند نمی‌داشتند، گردشگران سامانه مکان‌یابی جهانی نیم‌داشتند. اتم‌ها را نمی‌شکافتیم، اسرار ژنوم انسان را فاش نمی‌کردیم، یا اخترشناسان را به کره ماه نمی‌فرستادیم. حتی اعلانیه استقلال را نیز نمی داشتیم.

توضیحات راجع به کتاب زبان طبیعت:

اینشتین می‌گوید طبیعت بدخواه نیست و اسرارش را صادقانه در برابر دیدگان ما گسترانیده است. لیکن این اسرار از ما پنهان می‌مانند چون ما زبان طبیعت را نمی‌دانیم و به قول ریچارد فاینمن سزاوار هم نیست که از طبیعت بخواهیم به زبان ما حرف بزند چون ما انسان‌ها زبان واحدی نداریم. پدیده‌های گوناگون جهان هستی جملگی حاصل حرکت ذرات بنیادیِ سازنده‌ی آن، و برهمکنش‌های میان آن‌هاست، چه در مقیاس بزرگ اجرام آسمانی و چه در مقیاس کوچک اتم‌ها. از این‌رو آنچه در طبیعت رخ می‌دهد ناشی از حرکت است و تغییر. پی بردن به اسرار طبیعت که همان اسرار حرکت و تغییر است، می‌طلبد که ما زبان طبیعت را بیاموزیم. زبان طبیعت، حسابان است.
این کتاب روایت داستان حسابان است از دنیای باستان تا به امروز، روایتی زیبا و بس دلنشین. راوی داستان، استیون استروگتس، استاد ریاضی دانشگاه کورنل آمریکا است. استروگتس در این کتاب زندگانی پرماجرا، پژوهش‌های هیجان‌انگیز، و تقابل میان اندیشه‌های دانشمندانی را شرح می‌دهد که طی قرون، اصول حسابان را بنیاد نهادند، از زنون و ارشمیدس گرفته تا ابن هیثم و گالیله و دکارت و کپلر و نیوتون و دیگران. وی این کتاب را برای کسانی نوشته است که با ریاضیات انس و الفتی ندارند و حاضر نیستند حسابان را از روی کتاب‌های قطور درسی حسابان دانشگاهی بیاموزند، لیکن می‌خواهند پدیده‌های دنیای اطراف‌شان را درک کنند.

برشی ازکتاب زبان طبیعت:

نادره‌ی تاریخ است که شاخه‌ی اسرارآمیزی از ریاضیات دنیا را دگرگون کند. چگونه نظریه‌ای که در آغاز برای اشکال هندسی تکوین یافته بود، دست‌آخر تمدنرا بازآرایی کرد؟ ریشه‌ی پاسخ این پرسش در شوخی‌ای نهفته است که ریچارد فاینمن با هرمان ووک رمان‌نویس کرد، آنگاه که این دو بر سر پروژه‌ی منهتن با یکدیگر بحث می‌کردند. ووک که می‌خواست رمان بزرگی درباره‌ی جنگ جهانی دوم بنویسد به کلتک رفت تا با فیزیک‌دانانی که روی بمب کار کرده بودند مصاحبه کند و یکی از آنها فاینمن بود. پس از این که مصاحبه تمام شد و این دو می‌خواستند از هم جدا شوند، فایمن از ووک پرسید که آیا حسابان می‌داند. ووک پذیرفت که حسابان نمی‌داند. فاینمن گفت »بهتر است که آن را یاد بگیری. طبیعت به زبان حسابان حرف میزند.»

ُبه دلایلی که کسی نمی‌داند، جهان هستی از بیخ و بن ریاضیاتی است. چه بسا خداوند آن را اینگونه آفریده است. چه بسا تنها جهانی که ما در آن باشیم می‌تواند چنین باشد، زیرا جهان‌های ناریاضی نمی‌توانند حیات را به درجه‌ای از تکامل برسانند که در آن چنین پرسش‌هایی مطرح شود...

 

مشخصات کلی کتاب زبان طبیعت:

نویسنده:استیون استروگتس

انتشارات:مازیار

قطع: رقعی 

نوع جلد:شومیز

تعداد صفحه:336

موضوع:علمی

قیمت و خرید کتاب زبان طبیعت:

خرید آنلاین کتاب زبان طبیعت با قیمت مناسب و ارسال رایگان به سراسر کشور در کمترین زمان و ارسال یک روزه در فروشگاه بوک دوک انجام می شود.