خانه / انواع کتاب / کتاب عمومی / کتاب سرگذشتنامه / دیکتاتور زاده ها

دیکتاتور زاده ها


کد محصول: ۱۴۱۲۷۴

قیمت: ۱۵۸,۰۰۰ تومان


مشخصات محصول

  • 9786002535627

پشت جلد این کتاب آمده است

معرفی کتاب دیکتاتورزاده ها:

دیکتاتورها چطور فرزندانی پرورش می‌دهند؟ اینکه پدری قاتل، سرکوبگر و ظالم داشته باشید، چه حسی دارد؟ و به چه چیز می‌انجامد؟

شاید اینطور تصور کنید که دیکتاتورها اغلب در یک مسیر قرار داشته‌اند و به این دلیل، تقدیر و همچنین جایگاهشان در تاریخ قابل پیش‌بینی است. بعضی از آن‌ها از صندوق‌های رای به قدرت رسیدند و برخی دیگر از راه شورش و انقلاب. اینکه دیکتاتوری بعد از سرکوبِ مخالف خود و به قدرت رسیدن، در مسیر دموکراسی پیش برود، کمتر دیده شده است. سوالی که مطرح می‌شود این است: خانواده و فرزندان آن‌ها چگونه زندگی می‌کنند و چه راهی را در پیش گرفته‌اند؟

این کتاب 18 دیکتاتور و فرزندانشان را معرفی می‌کند. تمام آن‌ها دیکتاتورهایی مدرن هستند که در قرن بیستم حکمرانی کردند. (دو نفر از آن‌ها تا قرن بیست‌ویکم در رأس قدرت ماندند، یکی فیدل کاسترو و دیگری نوه یکی از دیکتاتورها که بر کره شمالی حکم می‌راند و از پدرش، پسر دیکتاتور اصلی، این مقام به او رسیده بود.)

دیکتاتورها در هیولا بودنشان برابر نیستند. علاوه بر این، به چند نفر از آن‌ها به‌ سختی می‌توان لقب هیولا را داد؛ برای مثال موبوتو اهل زئیر، در مقایسه با دوست و همسایه‌اش بوکاسا یک فرشته بود. جی نوردلینگر (Jay Nordlinger) صادقانه می‌گوید از اینکه [ژنرال] فرانکو را در این کتاب گذاشته قدری شرمسار است. او دیکتاتور بود و من و شمایی که دموکرات‌های خوبی بودیم، نمی‌خواسته‌ایم که تحت حکومت او زندگی کنیم. اما در کسب‌وکار دیکتاتوری، گاهی منحنی درجه‌بندی داریم. فرانکو در مقایسه با هیولاهایی که قتل‌عام می‌کردند یک برّه بود: مثلاً در مقایسه با استالین،‌ مائو، پل پوت و دیگران. رودلینگز او را به این دلایل در کتاب آورده است: 1. او شخصیتی معروف است 2. دختری دارد که از جهاتی جالب توجه است و 3. دیکتاتور بود.

کتاب دیکتاتورزاده ها مناسب چه کسانی است:

این کتاب برای افرادی که نسبت به زندگی خانوادگی دیکتاتورهای بزرگ جهان کنجکاو هستند، جذاب خواهد بود.

دربخشی از کتاب دیکتاتورزاده ها میخوانیم:

هیتلر فرزندی نداشت. او همسر هم نداشت مگر اینکه بخواهید اِوا براون را به‌ حساب بیاورید. معشوقه‌ای که هیتلر درست قبل از خودکشی‌اش (و خودکشی اِوا) با او ازدواج کرد. این باید یکی از عجیب‌ترین عروسی‌ها در طول تاریخ باشد که در پناهگاهی زیرزمینی بعد از نیمه‌شب اتفاق افتاد. ضیافت شامل قدری شامپاین، ساندویچ و گپ‌های خودمانی غیرطبیعی بود. دوِ بعدازظهر روز بعد، تازه‌عروس و داماد خودکشی کردند.

هیتلر به‌ دلیل خودپسندی‌اش بود که واقعاً با آرمانش، یعنی آلمان (آن‌طور که او تصور می‌کرد)، ازدواج کرده بود. او روابطی با زنان داشت، ‌روابطی غیرعادی، عجیب و غیرمنتظره. این زنان عادت به خودکشی یا تلاش برای انجام آن داشتند. یکی از زنان تقریباً خواهرزاده ناتنی‌اش محسوب می‌شد: گِلی رائوبال دختر خواهر یا دختر خواهر ناتنی‌اش آنجلا. گِلی در 1929 وقتی 21 ساله بود آمد تا با «دایی آدلف» ش زندگی کند، ‌و بعد ماهیت رابطه آن‌ها موضوع حدس‌وگمان‌های زیادی شد. هیتلر از اینکه در جاهایی او را همراهی کند لذت می‌برد. به‌تدریج حس تملک‌گرایی هیتلر نسبت به او زیاد شد و به او دلبستگی یافت. در سپتامبر 1931، وقتی هیتلر در سفر بود، گِلی را در آپارتمانش مرده یافتند. او با شلیک اسلحه مرده بود. آیا واقعاً خودکشی بود؟ چرا این کار را کرده بود؟ این سؤالات هم موضوع حرف‌وحدیث‌های زیادی بوده است.

اما هیتلر فرزندی نداشت‌، و ما لازم نیست وقت زیادی روی او صرف کنیم غیر از اینکه مردی ادعا کرد پسر هیتلر است. درواقع، مادرش بود که ادعا کرد فرزندش، پسر هیتلر است و پسر و نیز دیگران، به‌شدت این موضوع را باور کردند. اسمش جین ماری لورت است بود (او در 1985 مرد). اسم مادرش شارلوت لوبجویی بود.

مشخصات کلی کتاب دیکتاتورزاده ها:

نویسنده:جی نور دلینگر

مترجم:زینب کاظم خواه

انتشارات:پارسه

سال انتشار:1399

نوع جلد:شومیز

تعداد صفحه: 312

خرید کتاب دیکتاتورزاده ها:

خرید کتاب دیکتاتورزاده ها ازنشرکتاب پارسه با قیمت مناسب و ارسال رایگان به سراسر کشور در کمترین زمان و ارسال یک روزه در فروشگاه بوک دوک انجام میشود