خانه / انواع کتاب / کتاب عمومی / نمایشنامه خارجی / مکبث

مکبث


کد محصول: ۱۲۹۸۱۱

قیمت: ۷۸,۰۰۰ تومان


مشخصات محصول

  • 9786002298980
  • ویلیام شکسپیر
  • نشر چشمه

پشت جلد این کتاب آمده است

معرفی نماینامه مکبث:

نمایشنامه مکبث را به عنوان یکی از کوتاه‌ترین و تاثیر‌گذارین‌ترین نمایشنامه‌های تراژدی در تاریخ می‌شناسند. نمی‌شود کتاب‌خوان بود و شکسپیر را نشناخت، و نمی‌شود شکسپیر را شناخت و مکبث را نخواند. نمایشنامه‌ای که چهار قرن از خلق آن گذشته و هنوز شاهد اجراهای تازه‌ای از آن هستیم و کماکان مرجع خلق آثار نمایشی دیگری است. با هم نگاهی داریم به دلایل این‌همه محبوبیت و شهرت نمایشنامه مکبث

درباره نمایشنامه مکبث

نمایشنامه مکبث در آغازین سال‌های قرن هفدهم نوشته و اجرا شد؛ ظاهرا خود شکسپیر هم در اولین اجرا حضور داشته است. طرح این قصه برگرفته از یک واقعه تاریخی است که چیزی حدود شش قرن پیش از نوشتن نمایشنامه، رخ داده بود. در آن سال، پادشاه دانکن که قانون جانشینی پادشاهی را تغییر داده و بر تخت سلطنت نشسته بود، توسط مکبث کشته می‌شود. شکسپیر هم در شاهکار خودش همین جاه‌طلبی و قدرت‌طلبی را نشانه گرفته و قصه‌اش را بر آن ساخته است. در نسخه انگلیسی، بیشتر بخش‌ها به نظم نوشته شده‌اند و حتی دیگر سطرها هم کلامی آهنگین دارند. یکی از شاخصه‌های مهم اثر، همین شیوه بیان و روایت است؛ شکسپیر در این تراژدی از آرایه‌های استعاره و تشبیه بسیار زیاد بهره برده.

طرح کلی داستان مکبث

تعریف یک خطی و طرح کلی ماجرا، شرح جاه‌طلبی یکی از سپهسالاران پادشاه دانکن، مکبث و همین‌طور همسرش، لیدی مکبث است. مکبث، سرداری شجاع و غیور و دلیر، که در نبردی سخت با هجوم نروژی‌ها پیروز شده و به فرمانروای خود خدمت بزرگی کرده است؛ او با این کار مورد توجه و تقدیر ویژه پادشاه دانکن قرار می‌گیرد و حکومت کادور به او داده می‌شود. پیش آمدن این موقعیت و به دست آوردن منسب تازه، قهرمان قصه را وسوسه‌ می‌کند تا با از بین بردن پادشاه، خود بر تخت پادشاهی اسکاتلند بنشیند؛ البته در این راه، همسرش به این وسوسه دامن می‌زند و او را به عملی کردن این کار تشویق می‌کند. آن‌ها تصمیم می‌گیرند در شبی که پادشاه مهمان خانه‌شان است، نقشه شوم خود را اجرا کنند.

درباره ویلیام شکسپیر:

اواسط قرن شانزدهم، به طور دقیق‌تر در سال ۱۵۶۴ در انگلیس (شرق لندن) به دنیا آمد؛ یعنی تقریبا اواخر دوره رنسانس، دوره پیشرفت و شکوفایی هنر. برای اینکه تصویر بهتری از آن دوران داشته باشید باید بگوییم که شکسپیر و گالیله در یک سال به دنیا آمدند؛ حدودا ۲۰ سال پس از آن‌که کپرنیک ادعا کرد خورشید، و نه زمین، مرکز منظومه شمسی است، و ۲۰ سال پیش از آن‌که سیمون استیون برای اولین بار «رقم اعشاری» را مطرح کند.

شکسپیر که در جوانی به کار نمایش علاقه نشان داده بود و تجربه بازیگری هم داشت، در ۲۵ سالگی اولین اثرش را که نمایشنامه «هنری ششم» بود نوشت. از او ۳۹ نمایشنامه به جا مانده که مهم‌ترینشان اتللو، هملت، رومئو و ژولیت، شاه لیر و مکبث است. شکسپیر را پدر نمایشنامه‌نویسی انگلیس می‌دانند و بسیاری از ادیبان و منتقدان عقیده دارند که او بزرگ‌ترین نمایشنامه‌نویس تاریخ است.

خلاصه نمایشنامه مکبث

داستان  از جایی آغاز می‌‌شود که مکبث که موفق به شکست سپاه نروژ شده، به همراه بانکو، از سپهسالاران ارتش پادشاه، در حال بازگشت به اسکاتلند است. آن‌ها در راه سه جادگر می‌بینند که آینده‌شان را پیشگویی می‌کنند؛ به مکبث می‌گویند تو امیر کادور و سپس پادشاه خواهی شد. و همچنین به بانکو می‌گویند خودت نه، اما فرزندان تو پادشاه خواهند شد. آن‌ دو وقتی به مقر پادشاهی می‌رسند، پادشاه دانکن به سبب دلاوری‌های مکبث، او را امیر ولایت کادور می‌کند. پس از این ماجرا، مکبث هم خوشحال می‌شود و هم به فکر فرو می‌رود؛ شاد بابت منسب جدید و اما غرق در اندیشه پیشگویی جادوگرها. او با خودش می‌گوید اولین پیشگویی‌شان درست از آب درآمده و حالا با کشتن دانکن، من بر تخت پادشاهی خواهم نشست و این با پیشگویی جادوگرها مطابقت می‌کند.

پادشاه دانکن برای تشکر و قدردانی از مکبث، به خانه او می‌رود. در اینجا لیدی مکبث، همسر مکبث، به وسوسه شیطانی او به شدت دامن می‌زند و او را تشویق به کشتن پادشاه می‌کند. و به این ترتیب پادشاه دانکن در خواب کشته می‌شود. پس از این ماجرا، فرزندان پادشاه از ترس کشته شدن، از آنجا فرار می‌کنند. مکبث برای جلوگیری از تحقق یافتن پیشگویی جادوگرها درباره بانکو، تصمیم می‌گیرد افرادی را برای کشتن پسران بانکو بفرستد. بانکو دست او را می‌خواند؛ فرزندش را فراری می‌دهد و خودش کشته می‌شود. از طرف دیگر، مکداف،‌ از سپهسالاران ارتش، به صف مخالفان می‌پیوندد. مکبث که دستش به مکداف نمی‌رسد، با سنگدلی تمام، همسر و فرزند مکداف را می‌کشد.

مکداف که زخم‌خورده است، تنها انتقام می‌تواند آرامش کند. او به همراه پسر بانکو و مالکوم (پسر پادشاه دانکن) به اسکاتلند حمله می‌برند. در این بین، لیدی مکبث که به خاطر دست داشتن در قتل‌ها دچار جنون و توهم شده، خودکشی می‌کند. سرانجام مکداف در نبردی تن به تن مکبث را می‌کشد و مالکوم بر تخت پادشاهی می‌نشیند.

مشخصات کلی کتاب مکبث:

نویسنده:ویلیام شکسپیر

مترجم:علیرضا مهدی پور

انتشارات چشمه

قطع:رقعی

جلد:شومیز

تعداد صفحات:181 صفحه

قیمت و خرید اینترنتی کتاب مکبث:

خرید آنلاین کتاب مکبث با قیمت مناسب و ارسال رایگان به سراسر ایران در کمترین زمان از فروشگاه اینترنتی بوک دوک انجام میشود.