خانه / انواع کتاب / کتاب عمومی / کتاب رمان خارجی / جنایت و مکافات

جنایت و مکافات


کد محصول: ۸۱۸۹۷

قیمت: ۴۵۰,۰۰۰ تومان


مشخصات محصول

  • 9789643517397
  • فئودور داستایفسکی
  • نشر نگاه

پشت جلد این کتاب آمده است

معرفی کتاب جنایت و مکافات :

کتاب جنایت و مکافات از رمان های مشهور نویسنده روسی فئودور داستایوفسکی است که اولین بار در سال 1866 در یک مجله ادبی روسی طی چند ماه منتشر شد و بعدها به صورت یک کتاب کامل به چاپ رسید.

این کتاب درد و رنج روحی و معضلات اخلاقی جوان فقیری در سن پترزبورگ را روایت می کند که مرتکب قتل شده است، او که تا قبل از این جنایت گمان می کرد با پول می تواند خود را از فقر رهایی داده و کارهای بزرگی در زندگی اش انجام دهد، بعد از قتل و به دست آوردن پول فراوان همچنان از سردرگمی، ترس و عذاب وجدان رنج می برد.

:توضیحات راجع به کتاب جنایت و مکافات

ماجرای جنایت و مکافات حول زندگی یک دانشجوی رشته‌ی حقوق به نام «رادیون راسکولنیکف» می‌چرخد. جوانی که فشار فقر دارد خردش می‌کند. او اصولی برای خود دارد و بر اساس این اصول هم دست به قتل می‌زند. شخصیت راسکولنیکف مرد جوانی است که با پا فراتر از مرزها گذاشتن و انجام ناهنجاری به اندیشه‌های خودش جامه‌ی عمل می‌پوشاند. او هیچ اصل و قاعده‌ی تحمیلی از جامعه را نمی‌پذیرد. شخصیتی آزمون‌گراست و تا ته‌وتوی یک چیز را درنیاورد، دست برنمی‌دارد. تا آخرین مرزها پیش می‌رود و رنج حاصل از آن را به جان می‌خرد. داستایفسکی نویسنده‌ی واقع‌گرایی بود که همیشه چشمی هم به وضعیت اجتماعی آن روز روسیه داشت. 

در رمان جنایت و مکافات ما شاهد جدال ذهنی او و زجری که میکشد هستیم و گاهی به این نتیجه میرسیم که مکافات ذهنی چندین برابر از مجازات جسمی و قانونی دردناک تر است.

برشی از کتاب جنایت و مکافات:

رودیون رومانوویچ راسکولنیکوف یک جوان فقیر است که به دلیل بی پولی دانشگاه را رها کرده است. او اوضاع و احوال بدی دارد، لباس های ژنده به تن می کند و گاهی با خودش حرف می زند اما در عین حال فردی خوش چهره، مغرور و باهوش است.

راسکولنیکوف افکار پیچیده ای دارد و به دلایلی که خود نیز از آن ها خبر ندارد به دنبال انجام یک جنایت است که هنوز از ماهیت و چگونگی انجام آن چیزی نمی داند.

یک روز برای قرض کردن پول نزد یک پیرزن ربا خوار به نام آلینا ایوانونا می رود و ساعتش را به عنوان گرو نزد او می گذارد، سپس در یک کافه با مردی به نام مارملادو آشنا می شود که در حالت مستی شغل خود را رها کرده و پنج روز است که از ترس به خانه اش برنگشته است. به گفته خودش همسری بیمار و دختری به نام سونیا دارد که برای تامین هزینه زندگی خانواده اش به تن فروشی تن داده است.

او با این شخص به خانه اش رفته و پس از آشنایی با همسر او، از نزدیک شرایط بد زندگی آن ها را می بیند.

راسکولنیکوف مادر و خواهری به نام دنیا دارد، مدتی بعد خبر می رسد که خواهرش با یک مقام دولتی به نام لوژین نامزده کرده و قرار است همگی به زودی به سن پترزبورگ نقل مکان کنند. راسکولنیکوف از این مسئله ناراحت می شود و به کافه ای می رود. در آن جا به صورت اتفاقی و با شنیدن صحبت های یک دانشجو درباره پیرزن ربا خوار، انگیزه کافی برای قتل او پیدا می کند.

 

بعد از برنامه ریزی دقیق، یک شب با تبر به سراغ پیرزن رفته و او را می کشد و زمانی که مشغول جستجوی پول در خانه پیرزن است ناگهان خواهر پیرزن از راه می رسد و راسکولنیکوف او را هم می کشد. سپس بدون آن که دیده شود از آن جا فرار کرده و به خانه اش بر می گردد.

فردای آن روز یک احضاریه از سوی پلیس دریافت می کند که ارتباطی با قتل های روز قبل او ندارد. در اداره پلیس متوجه می شود صاحب خانه اش به خاطر پولی که از او طلبکار است شکایت کرده است. با این حال وقتی صحبت از قتل های شب قبل می شود غش می کند و پلیس به او مشکوک می شود.

راسکولنیکوف بعد از بازگشت به خانه همه چیزهایی که از منزل پیرزن دزدیده در جای خلوت خارج از خانه اش دفن می کند اما بعد از این ماجرا دچار کابوس می شود و به مدت چهار روز در تب و هذیان گویی به سر می برد. در این مدت دوستش، رازومیخین، از او مراقبت کرده و زوسیموف پزشک و زامیوتو که یک کاراگاه پلیس است به او سر می زنند.

اطرافیان او به خوبی متوجه شده اند که راسکولینکوف هنگام صحبت درباره قتل پیرزن و خواهرش بسیار آشفته می شود.

از سوی دیگر لوژین که نامزد خواهرش است به دیدن او می آید و بین آن ها درگیری رخ می دهد. بعد از این اتفاق او به خانه پیرزن می رود و در راه بازگشت با مارملادو روبرو می شود که توسط یک کالسکه زیر گرفته شده، او مارملادو را به خانه اش می برد اما مرد از دنیا می رود.

راسکولنیکوف در خانه مارملادو با سونیا روبرو می شود و پولی که از مادرش دریافت کرده را به او می دهد. او به همراه رازومیخین به خانه خودش بر می گردد و در آن جا با خواهر و مادرش مواجه می شود اما مشاجره ای بین آن ها رخ داده و راسکولنیکوف از خواهرش می خواهد لوژین را ترک کند.

 

در این میان رازومیخین که با دیدن دنیا عاشقش شده به بهبود رابطه راسکولنیکوف و خانواده اش کمک می کند اما راسکولنیکوف هنوز اصرار دارد دنیا از لوژین جدا شود، به همین دلیل دنیا پیشنهاد می کند در دیدار بعدی با نامزدش، برادرش نیز حضور داشته باشد.

سونیا راسکولنیکوف را به مراسم یادبود پدرش دعوت می کند اما در راه بازگشت به خانه مرد عجیبی به نام سویدریگیلو او را تعقیب می کند، او کارفرمای سابق دنیا است و قصد دارد نظر دنیا را به خودش جلب کند.

راسکولنیکوف به بهانه برگرداندن ساعتی که به عنوان گرو نزد پیرزن ربا خوار مانده بود با پتروویچ که مسئول تحقیقات قتل و از بستگان رازومیخین است ملاقات می کند اما احساس می کند پتروویچ به او مشکوک شده است. در راه بازگشت به خانه مردی در خیابان او را قاتل خطاب می کند و راسکولنیکوف همان شب دچار کابوس می شود.

صبح روز بعد یک غریبه به نام سویدریگیلو در خانه اش است که به او می گوید بهتر است دنیا نامزدی اش را با لوژین به هم بزند و در عوض پول هنگفتی دریافت کند. راسکولنیکوف پول را قبول نمی کند و با توجه به حرف های آن مرد به سلامت عقلش شک می کند.

او به همراه رازومیخین به قرار ملاقات با لوژین می رود و در این حین دوستش می گوید که مطمئن است پلیس به او مظنون شده است.

لوژین که از حضور راسکولنیکوف ناراحت شده با او بحث می کند، در نهایت دنیا نامزدی اش را به هم زده، لوژین آن جا را ترک می کند و رازومیخین که از این مسئله خوشحال شده شروع به صحبت درباره برنامه هایش می کند اما راسکولنیکوف با ناراحتی از آن جا می رود و رازومیخین از رفتار او پی می برد که دوستش واقعا در قتل ها دست داشته است.

مشخصات کلی کتاب جنایت و مکافات:

نویسنده:فئودور داستایوفسکی

انتشارات:نگاه

قطع:رقعی

نوع جلد:گالینگور

تعداد صفحه:711

موضوع:داستانهای روسی

قیمت و خرید کتاب جنایت و مکافات:

خرید آنلاین کتاب جنایت و مکافات با قیمت مناسب و ارسال رایگان به سراسر کشور در کمترین زمان و ارسال یک روزه در فروشگاه بوک دوک انجام میشود.